Stres či nedostatečný pitný režim mohou vyústit v ledvinové kameny. Jablečný ocet je však skvělou prevencí

Shluk šťavelanu vápenatého neboli ledvinový kámen nemusí způsobit žádné problémy. Horší je, když se v močových cestách zasekne a vyvolá tzv. renální koliku.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Kdo jednou zažil renální koliku způsobenou ledvinovými kameny, ten ví, že není o co stát. Bolestivost tohoto stavu donutí pacienty svěřit se co nejrychleji do péče lékařů, protože sami si nepomohou. Nepříjemné jsou zejména kameny větších rozměrů, ty menší procházejí močovými cestami často bez povšimnutí. Urolog Jacek Lech Mostwin, MD upozorňuje na nutnost prevence ve formě dostatečného pitného režimu. Jak se ledvinové kameny projevují?

Jak ledvinové kameny vznikají

Ke vzniku ledvinových kamenů může přispívat onemocnění Crohnovou chorobou či metabolické poruchy – např. Dentova nemoc. Vznikají hromaděním minerálních solí. Nejčastěji se vytvářejí z krystalů šťavelanu vápenatého nebo z kyseliny močové. Většina jich odchází z těla ven močovou trubicí, aniž by způsobily nějaké výrazné problémy. Pokud se ale v močových cestách zaseknou, dochází ke vzniku renální koliky, kdy obrovská bolest přichází ve vlnách.

iZdroj fotografie: Pixabay
Rizikovým faktorem vzniku ledvinových kamenů je zvýšená konzumace masa.

Rizikové faktory vzniku ledvinových kamenů

Kromě onemocnění Crohnovou chorobu patří k rizikovým faktorům vzniku ledvinových kamenů nadměrný a dlouhodobě působí stres, nedostatečný pitný režim a špatné vylučování minerálních solí z organismu.  Častěji na toto onemocnění trpí ženy. Ke vzniku ledvinových kamenů přispívá vyšší konzumace bílkovin, soli a nedostatek vápníku. Na vině může být i nadváha či malá pohybová aktivita.

iZdroj fotografie: Pixabay
Důležité je dodržování pitného režimu.

Jaké jsou typické příznaky renální koliky

Objeví-li se bolest v oblasti beder, doprovázená bolestí v tříslech, v bocích či v podbřišku, může se jednat o záchvat renální koliky. Současně se vyskytuje i zvracení bez zjevné příčiny (nezpůsobené dietní chybou), časté močení a krev v moči. Pacient může mít i horečku a zimnici, pokud kameny brání průchodu moči a došlo k infekci ledvin.

Jak probíhá léčba

Základem diagnostiky ledvinových kamenů je vyšetření moči a rentgenový snímek břicha. Kameny v ledvinné pánvičce je možné prokázat ultrazvukem. Při ledvinové kolice se podávají léky proti bolesti a na uvolnění svalů hladké svaloviny. Důležité je zabezpečit potřebné množství tekutin správným pitným režimem. V těžkých případech se pacient nevyhne hospitalizaci v nemocnici. Týká se to zejména větších kamenů (nad 4 mm). Ty se pak ničí rázovou vlnou.

iZdroj fotografie: Pixabay
Proti vzniku ledvinových kamenů pomáhá i jablečný ocet.

Co pomáhá před vznikem ledvinových kamenů

Asi nikdo nestojí o bolestivý záchvat v souvislosti s ledvinovými kameny. Existuje určitá prevence, která pomáhá zabránit jejich tvorbě. Je to především dostatečný denní pitný režim. Výborný je i jablečný ocet nebo šťáva z granátových jablek. Zdravá je konzumace červených fazolí, které podporují správnou funkci ledvin. Určitě je vhodné zbytečně moc nesolit a vyhýbat se průmyslově zpracovaným potravinám.

Jakou máte s ledvinovými kameny zkušenost vy?

Zdroj: MedicalNewsToday

Diskuze Vstoupit do diskuze
113 lidí právě čte
Autor článku

Jana Fojtíková

Zobrazit další články