Zadržování moči a rizika tohoto nebezpečného zlozvyku, který může vést k řadě závažných onemocnění

Pokud často zadržujete moč, měli byste velmi rychle zpozornět. Tento nebezpečný zlozvyk totiž může mít řadu negativních dopadů na vaše zdraví.

Popis močového měchýře i Zdroj fotografie: iStock
                   

Ačkoliv se to může zdát překvapivé, na otázku, jak moc nebezpečné je pravidelné zadržování moči, podle lékařky Elaine K. Luo neexistuje jednoznačná odpověď. Ve světě medicíny je totiž k dispozici jen velmi málo vědeckých poznatků týkajících se této záležitosti, a proto se odborníci neustále snaží přijít na to, co skutečně může tento nebezpečný zlozvyk způsobit. Mnoho z nich však již dnes říká, že pokud se vám chce na záchod, rozhodně byste to v sobě neměli dlouho zadržovat. 

Zadržování moči v těle 

Pokud čas od času zadržujete moč v těle, například když jste ve spěchu, letíte letadlem nebo jste si zašli na nový film do kina, pravděpodobně se vám nic nestane. V případě, že však k tomuto příznaku dochází pravidelně, přičemž vám dělá problém se pořádně vyprázdnit, když k tomu konečně dojde, mohli byste se potýkat s mnoha nebezpečnými problémy. Odborníci varují zejména před infekcí močových cest, která patří mezi nejčastější důsledky tohoto nebezpečného návyku.

Zadržování tekutin v těle totiž může poškodit pánevní dno – pokud moč zadržujte příliš často, svaly močového měchýře mohou ztratit schopnost se stahovat. To potom může mít další závažné dopady na váš organizmus, zejména neschopnost se kompletně vyprázdnit při návštěvě toalety nebo bolesti v pánevní oblasti. Stejně tak se pak ženy mohou potýkat s nepříjemnou suchostí (urogenitální atrofie) a inkontinencí.

Infekce močových cest a varovné signály 

Zdravý močový měchýř pojme až dva šálky moči denně – tento orgán však vysílá mozku zprávu o nutném vyprázdnění již v momentě, kdy je vyplněn ze čtvrtiny. Příliš dlouhé zadržování tekutin totiž může vést k hromadění škodlivých bakterií, které mohou způsobit infekce a další závažné, nepříjemné potíže (například bolest při močení a infekce močových cest). Většina odborníků také varuje, že pokud se tyto problémy neřeší včas nebo je léčíte špatným způsobem, může se dokonce vyvinout život ohrožující sepse.

iZdroj fotografie: Pixabay

Zdravé pánevní dno je však velmi důležité nejen pro zdraví močových cest, ale také střev a sexuální zdraví. Stejně jako u všech ostatních problémů však existují určité příznaky, kterými se vás snaží tělo varovat. Mezi ty patří především únik moči při kašli, kýchání nebo cvičení a neustálý pocit potřeby jít na toaletu. Stejně tak byste si měli dávat pozor na bolest v pánevní oblasti během pohlavního styku, protože se může taktéž jednat o příznak infekce močových cest.

Pozor by si měly dávat především ženy

Ženy by měly být v případě tohoto problému obzvláště ostražité, protože nižší hladina estrogenu ke konci menstruace způsobuje oslabení svalů pánevního dna, což může vyvolávat pocit, že potřebují neustále chodit na toaletu. Dobrou zprávou však je, že tyto svaly lze díky správnému tréninku posílit a podpořit tak močový měchýř, zabránit úniku moči a zlepšit kontrolu nad tímto důležitým orgánem. Jedná se zejména o Kegelovy cviky, které zahrnují stahování a uvolňování pánevních svalů. 

Jak často zadržujete moč vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
99 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články