Zadržovaná voda vám může přidat i 7 kilo. Proč k tomu dochází a jak ji „dostat z těla ven“?

Bez vody bychom dlouho nepřežili, proto je třeba ji pravidelně doplňovat. Na druhou stranu ale mnoho lidí trápí zadržování vody v těle. Typické jsou pro tyto potíže otoky.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Voda je nezbytná pro život. Lidské tělo funguje jako dokonalý mechanismus, který si pomocí citlivých detektorů udržuje rovnováhu vody. Využívá se k tomu homeostáza, což je samočinné udržování hodnoty dané veličiny přibližně na stejné hodnotě. Tělo pracuje chytře a rychle reaguje na změny v množství vody – buď tedy máme žízeň, a proto se napijeme, nebo naopak je vody přebytek, takže pak odchází močí pryč. Lékař Eldrin F. Lewis, MD, MPH se zabývá nemocemi kardiovaskulárního systému, se kterým se nadbytečná voda často pojí.

Jak se projevuje zadržování tekutiny v organismu

Typickým příznakem zadržování vody v těle jsou otoky – v obličeji, na nohách v oblasti kotníku, v prstech. Voda také přidává kilogramy, takže člověk je o něco těžší, často to může být o 1 až 7 kilogramů. Změna hmotnosti často trkne do očí, zejména tehdy, když člověk nezměnil stravovací návyky. Teprve potom zároveň zaregistruje také otoky.

Z jakých příčin dochází k zadržování vody v těle

Některé příčiny zadržování vody v organismu jsou poměrně neškodné. Týká se to především premenstruačního syndromu a těhotenství u žen. Na vině může být i zvyk jíst velmi slané pokrmy, delší nehybnost – například při cestování letadlem nebo v autobuse, kdy není možnost se na chvíli projít.

iZdroj fotografie: Pixabay
K zadržování vody může docházet při dlouhém sezení v letadle

Na vině ale mohou být i závažnější důvody, které si žádají lékařský zásah. Je to hlavně chronické srdeční selhání, onemocnění ledvin, cirhóza, chronická žilní nedostatečnost, problémy s lymfatickým systémem nebo dlouhodobý nedostatek bílkovin.

Jak odstranit zadrženou vodu

Co se týká zadržení vody vlivem premenstruačního syndromu, tak se problém sám vyřeší během několika dní. Dále pomůže omezit konzumaci velmi slaných pokrmů a při cestování mít možnost se projít. Závažné problémy se zadržováním vody v těle však patří do rukou lékaře.

Kdy je třeba navštívit lékaře

Náhlý otok, který je doprovázen také bolestí na hrudi, dušností a mělkým dýcháním, může být příznakem plicního edému nebo anafylaktického šoku. Takový stav si žádá okamžitou lékařskou pomoc. Je-li po delším sezení bez možnosti pohybu noha oteklá, a zároveň bolavá, může to ukazovat na hlubokou žilní trombózu. I v tomto případě je nutné poradit se s praktickým lékařem.

iZdroj fotografie: Pixabay
Voda je zdravá a nezbytná. Ale když se v těle zadržuje, způsobuje jen problémy

Jak se doma zbavit přebytečné vody v organismu

Když dochází k zadržování vody v dolních končetinách, pomůže je zvednout nad úroveň srdce. Stačí je tedy položit třeba na židli. Vlivem gravitace se voda z nohou vrací zpět do krevního řečiště. Proti zavodnění pomáhá i cvičení, při kterém se zpotíte a u kterého svaly zároveň potřebují vodu, kterou si berou z tkání.

Vhodné je nosit kompresní ponožky nebo punčochy. Výborná je konzumace potravin s obsahem draslíku – zelenina, banány, avokádo, rajčata, brambory, švestky, citrusové plody, jako jsou pomeranče, mandarinky, citrony. Pomohou i potraviny s obsahem hořčíku – luštěniny, hořká čokoláda, ořechy.

Jak bojujete vy s přebytečnou vodou ve svém organismu?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
89 lidí právě čte
Autor článku

Jana Fojtíková

Zobrazit další články