Tato kategorie lidí se podle uznávaného lékaře musí vzdát opalování

Určitá dávka slunečního záření je pro člověka prospěšná. Nic se ale nemá přehánět. U slunění to platí dvojnásob. Někdo by se mu měl vyhnout úplně.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Jestli patříte mezi milovníky slunění, neměli byste to přehánět. Ne každý se může vystavovat přímému slunci dlouhou dobu. Uznávaná dermatoložka Yulia Galliam upozorňuje, že některé kategorie lidí by se měly slunečním paprskům spíš vyhýbat, než je aktivně vyhledávat a setrvávat na nich déle, než je nezbytně nutné. Zkrátka a jednoduše, někdo by se opalovat neměl vůbec.

Opalování zakázáno

Podle specialistky by se neměli „grilovat“ na sluníčku lidé s chronickými nemocemi. Mezi ně patří lidé alergičtí na slunce a také ti, kteří trpí nemocí lupus erythematodes. Ani lidé s dalšími kožními problémy by se neměli slunci příliš vystavovat. Ačkoli slunce se doporučuje lidem s lupénkou, jeho přemíra má tendenci pokožku dráždit a vysušovat, což je velmi nežádoucí.

Spočítejte si pihy

Dermatoložka varuje také všechny, kteří mají mateřská znaménka. Pokud máte na těle více než sto mateřských znamének, rozhodně se přestaňte opalovat. Zákaz opalování platí také pro ty, kteří naopak nemají téměř žádný pigment. Jde o lidi s velmi světlou pletí, světlýma očima a světlými vlasy. Jejich kůže je na slunce velmi citlivá a velmi rychle dojde ke spálení.

Rozhoduje i věk

Vzhledem k tomu, že se po 45. roce života zvyšuje riziko vzniku onkologických onemocnění, doporučuje se zanechat opalování a „povalování“ se na slunci úplně. Sluneční paprsky mohou napomáhat k rozvoji rakoviny a případné problémy jen zhoršují.

Žena na lehátku v klobouku na pláži u moře vyfocená zezadu iZdroj fotografie: Freepik

Místo toho posezení ve stínu

Neznamená to, že nesmíte vůbec na slunce. Musíte se ale rozloučit s přímým sluněním, které trvá delší dobu. Místo toho se usaďte do příjemného chládku a užívejte si léta s ochranou před sluncem. Přemíra slunění může přivodit spálení kůže, ale také otravu sluncem, která je oproti běžnému spálení mnohem horší. Mezi těmito stavy je tedy určitý rozdíl, jedno však mají společné. Ani jeden nechcete zažít na vlastní kůži.

Jak dlouho obvykle vydržíte v létě na slunci vy?

Zdroj: Zdravě
Diskuze Vstoupit do diskuze
96 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články