Mezi spálením a otravou sluncem je rozdíl. Naučte se je rozlišovat a jděte naproti rychlému zotavení

Sluneční paprsky jsou životadárné, ale dokážou také ublížit. Dermatoložka radí svým pacientům se před intenzivním slunečním zářením dostatečně chránit.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Na léto se spousta lidí těší, protože bude konečně teplo a oni se budou moct do sytosti slunit. Získají tak krásně opálenou hnědou pleť. Jenže ani s opalováním se to nemá přehánět. Sluneční paprsky, které obsahují UVA a UVB záření mohou nepříjemně poškodit pokožku. Dermatoložka Lien-Lun Chien, MD radí, jak od sebe rozlišit otravu od slunce a spálení sluncem.

Co je to spálení od sluníčka

Když necháte sluneční paprsky působit na pokožku bez potřebné ochrany, můžete si ji spálit. Projevuje se to zarudnutím kůže, které je doprovázeno bolestí a někdy i puchýři. Většinou to trvá několik dní. Spáleniny vedou k předčasnému stárnutí pleti i rakovině kůže. Je proto třeba při pobytu venku používat opalovací krémy.

Jak se projevuje otrava sluncem

Při běžném spálení pokožka jen zrudne. Když dojde k otravě sluncem, objeví se také zvýšená teplota nebo horečka, tělesná nevolnost, zimnice, otoky kůže a dehydratace. Postižená osoba se necítí příjemně, protože spálená kůže bolí, dokonce se na ní vyskytují puchýře, případně rozsáhlé popáleniny. Protože se nejedná o banální záležitost, je třeba zdravotní stav konzultovat s praktickým lékařem.

iZdroj fotografie: Pixabay
Nebezpečné je na slunci usnout. Hrozí nepříjemné spáleniny pokožky

Kdo je náchylnější ke spálení pokožky

Pokožku obvykle spálí působení UV paprsků. Existují lidé, kteří se špatně opalují, respektive se při pobytu na slunci vždy spálí, protože jejich pokožka zrudne. Většinou mají světlý pigment pokožky a patří k fototypu I, který na slunci nikdy nezhnědne. Mívají světlou pleť, rezavé nebo světlé vlasy, velké množství pih a modré oči. Spálí se také lidé s fototypem II, případně fototypem III.

Jak léčit spálení sluncem v domácích podmínkách

Zatímco léčba otravy sluncem patří do rukou lékaře, spáleniny pokožky lze léčit i doma. Je třeba pít hodně vody, pokožku zchlazovat ve studené vodě, používat kosmetické prostředky s obsahem aloe vera nebo lidokainem. Pozor je třeba dávat na puchýře, které se nesmí propichovat, aby se do nich nezanesla infekce.

Jaké jsou vaše zkušenosti se spálením pokožky od slunce?

Zdroj: WebMD

Diskuze Vstoupit do diskuze
58 lidí právě čte
Autor článku

Jana Fojtíková

Zobrazit další články