Zápal plic má mnoho příznaků, jejichž intenzita je u každého člověka trochu jiná. Kromě typického kašle a bolesti na hrudi vás může trápit únava či bušení srdce.
Pneumonie, častěji známá jako zápal plic, je potenciálně život ohrožující onemocnění, které může mít různorodé příznaky, které se liší podle závažnosti a typu infekce. I když typické symptomy zahrnují kašel, horečku a dušnost, lékařka Alana Biggers, M.D. vysvětluje, že existují i další příznaky, které by mohly pneumonii naznačovat. Patří mezi ně únava, rychlý srdeční tep, nevolnost a zvracení.
Zápal plic ohrožuje zejména malé děti a seniory
Jak jsme již dříve na JakZdravě popisovali, pneumonie může být virového i bakteriálního původu. Mezi její typické příznaky patří bolest na hrudi, kašel, horečka, velká únava a slabost, nechutenství, bolest hlavy, svalů a kloubů, zrychlené dýchání a dušnost. Lékaři z Healthline dodávají, že vzhledem k tomu, že malé děti nejsou ještě schopny své potíže popsat, lékaře byste měli vyhledat vždy, když má dítě horečku, která se obtížně sráží, jsou letargické a trpí nechutenstvím.
Zdraví dospělí většinou nemoc zvládnou bez následků či komplikací, ačkoli při bakteriálním zápalu plic je samozřejmě zapotřebí léčba antibiotiky. Problém nastává u novorozenců a kojenců, seniorů či osob s některými chronickými onemocněními (např. CHOPN či kardiovaskulární onemocnění). U nich je zvýšené riziko závažných komplikací, které mohou mít i fatální následky.
Méně známé příznaky zápalu plic
Kromě nejtypičtějších příznaků, tedy kašle, bolesti na hrudi a horečky, je potřeba zpozornět i v následujících případech:
- Únava: Únava může být častým příznakem pneumonie, zejména u jedinců s oslabeným imunitním systémem nebo u těch, kteří bojují s vážnější formou infekce.
- Rychlý srdeční tep a nízký tlak: Při pneumonii často dochází ke zrychlení srdeční frekvence, protože tělo se snaží infekci zvládnout a dodat kyslík do postižených plicních tkání. To může vést k pocitu bušení srdce, zrychlenému srdečnímu tepu a neklidu.
- Nevolnost a zvracení: Nevolnost a zvracení jsou sice méně častými příznaky zápalu plic, ale mohou se vyskytnout. Objevují se zejména u osob s citlivějším žaludkem nebo u těch, kteří mají těžkou infekci. Nevolnost a zvracení mohou být také způsobeny vedlejšími účinky léků na zápal plic.
Pokud máte u sebe, svého dítěte, či jiné blízké osoby podezření na zápal plic, urychleně se poraďte s lékařem. Včasná léčba urychlí zotavení, ale hlavně minimalizuje riziko rozvoje komplikací.