V chřipkové sezóně stále raději saháme po osvědčené domácí medicíně. V boji proti bacilům dokáže efektivně pomoci třeba i nám známý křen.
Po létě a teplém podzimu přišlo sychravé počasí a mráz nám pomalu zalézá za nehty. Tělu je tak nutné i dle výživové poradkyně Lizzie Streit dodat potřebnou dávku vitamínů, aby se dokázalo jak s počasím tak nadcházející chřipkovou sezónou vypořádat bez návštěvy lékaře. Mezi vynikající zdroje vitamínu C je kromě ovoce, jako jsou citrusy nebo například jablka, bohatý také křen. Dříve nechyběl v žádné zahrádce a už naše babičky na ně nedaly dopustit.
Křen jako všelék
Křen se v lidovém léčitelství využíval už od starověku. Kromě vitamínu C obsahuje totiž mnoho dalších zdraví prospěšných látek. jedná se například o vitamín A, vápník, draslík, železo, fosfor, minerály nebo silice. Křen se využíval například k léčbě nechutenství, protože pomáhá s činností trávicího traktu a podporuje chuť k jídlu. Spektrum jeho využití je ale mnohem širší.
Křenem se léčil například revmatismus kloubů, ale pomáhá také při léčbě dýchacích cest. Má totiž protizánětlivé účinky a pomáhá s odkašláváním hlenů. Z křene si můžete například vyrobit jednoduchou domácí pomazánku. Křen nastrouháte, přidáte vaničku tvarohu, majonézy (obojí k dostání i ve veganské verzi) a dochutíte solí a pepřem. Pokud máte rádi v pomazánkách chuť uzenin, můžete přidat například také 100g suchého salámu (Vysočina, Poličan, Herkules, Lovecký).
Jak křen uchovávat?
Pokud jste křen nestihli spotřebovat, držte se jednoduchého pravidla – křen musí zůstat vždy vlhký. Proto je možné jej uchovávat v lednici například v zavřené krabičce či zavařovací sklenici s vodou, nebo jej můžete například naložit do olivového či slunečnicového oleje. Do nakládaného křenu můžete přidat také chilli, čímž si vytvoříte nepřemožitelnou zbraň proti bacilům. Navíc si pak křenovou pomazánku budete moci vychutnat kdykoliv na ní dostanete chuť.
Jak nejraději křenovou pomazánku připravujete vy?