Posilovač imunity česnek funguje jako antibiotikum, dokonce sníží i cholesterol

Ne nadarmo se česnek nazývá přírodním antibiotikem. Jeho využití pro léčbu nemocí sahá hluboko do lidské historie. Nemusíte ho jíst, stačí si z něj uvařit třeba čaj.

i Zdroj fotografie: Jon Sullivan / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Česnek používal na léčbu nejrůznějších neduhů už Hippokrates. Úžasné na tom všem je, že současný medicínský výzkum účinky česneku na zdraví potvrdil. Dietetička Amy Richter upozorňuje, že česnek obsahuje sloučeniny s velmi silným účinkem. Proto doporučuje maximální jeden až dva stroužky denně. I česnekem se můžete předávkovat.

Česnek – prevence nachlazení

Česnek obsahuje velké množství vitamínu C, B6, manganu a mnoho dalších užitečných živin. Česnek, včetně doplňků stravy s česnekem, podporují imunitní systém a chrání vás tak před běžnými respiračními onemocněními.

Účinek česneku na krevní tlak

Ukazuje se, že vysoké dávky česneku mohou pomoci lidem s hypertenzí (vysokým tlakem) účinně snižovat tlak. Podle jedné studie může být česnek dokonce stejně účinný jako běžně předepisované léky. Pozor si dejte na předávkování, aby nedošlo naopak k nebezpečně nízkému tlaku.

Na vysoký cholesterol zkuste česnek

Česnek, včetně česnekových doplňků stravy, vám pomohou snížit nejen vysoké hodnoty celkového cholesterolu, ale také toho zlého (LDL). Hodný (HDL) cholesterol česnek údajně neovlivňuje. I tak je toto skvělá zpráva pro všechny, kteří se snaží zkrotit vysoký cholesterol.

Delší a kvalitnější život

Česnek obsahuje velké množství antioxidantů, které chrání buňky před poškozením, dokonce i před stárnutím. Působí proti chronickým onemocněním (říká se o něm, že je přírodní antibiotikum) a může snižovat riziko vzniku demence a Alzheimerovy choroby. Z toho vyplývá, že česnek vám může potenciálně zajistit delší a kvalitnější stáří.

Rozloupaný česnek a lis na česnek s prolisovaným česnekem iZdroj fotografie: Pixabay

Zlepšete si imunitu česnekovým čajem

Vyzkoušejte tento domácí recept, který vám pomůže podpořit imunitu, utišit namožené svaly po namáhavém cvičení nebo zmírnit žaludeční obtíže. Pomůže vám také jako podpůrný lék při chřipce a nachlazení.

Co budete potřebovat?

  • 500 ml vody
  • 2 stroužky česneku
  • 3 bobkové listy

Postup přípravy:

  1. Dejte vařit vodu do hrnce.
  2. Jakmile se začne vařit, přidejte bobkové listy. Vařte 3 minuty.
  3. Přidejte do vroucí vody nakrájené stroužky česneku.
  4. Stáhněte hrnec z plotny.
  5. Nechte chvilku louhovat, pak přikryjte pokličkou a nechte vystydnout.
  6. Sceďte přes sítko.
  7. Pro oslazení můžete přidat med.

Dávkování:

Pijí se dva šálky. Jeden nalačno po probuzení, druhý před spaním. Používejte denně po dobu dvou týdnů, pak si udělejte sedm dní pauzu. Po ní můžete směle pokračovat v léčebné kúře.

Na jaký zdravotní problém vám pomohl česnek?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
148 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články