Detoxikace zažívacího systému a jeho zdraví | JakZdravě.cz

Rychlý průvodce na detoxikaci trávicí soustavy od toxinů, stagnujících hmot a parazitů

Zdraví trávicího systému je velmi důležité. Střeva musí správně fungovat, aby se v těle nehromadily toxiny, které mohou vyvolat vážné zdravotní komplikace.

i Zdroj fotografie: Shutterstock
                   

Čas od času je potřeba udělat detoxikaci organismu, abyste z těla odvedli škodlivé toxiny. Ty totiž mohou způsobit nepříjemné zdravotní komplikace. Existuje řada způsobů, jak na to, v lékárnách je dostupná řada volně prodejných léků a doplňků, které vám s prevencí pomohou. Díky nim pak navíc snížíte problémy během zánětů, lépe se vám budou hojit rány a celkově posílíte své zdraví. Informace ověřil lékařský dozor Alana Biggers, M.D., MPH.
Kdy provést detoxikaci organismu

Nezdravý životní styl může vést k různým zdravotním komplikacím. Někteří lidé si bohužel nespojí problémy se zažíváním a špatné stravovací návyky. Ty mohou způsobit následující problémy.

 • Kolitida a ulcerózní kolitida
 • Zácpa nebo průjem
 • Nadýmání
 • Crohnova nemoc
 • Rakovina tlustého střeva
 • Syndrom dráždivého tračníku

iZdroj fotografie: Pixabay

Proč je nutné udržovat střeva zdravá

Aby střeva správně fungovala, je potřeba dbát na jejich zdravotní stav. Trávící systém se stará o správnou syntézu vitaminů, tvorbu výkalů a odstranění všech toxických látek z těla. Tím vás chrání vás před patogeny. Zažívací systém také zpracovává minerály, živiny a absorbuje vodu. Špatné stravování vede k nepravidelnému vyprazdňování, což výrazně zvyšuje riziko onemocnění tlustého střeva.

Trávicí systém je stejně důležitý jako mozek

To, jak je zdraví trávicího systému, a zejména střev, důležité, věděli lidé už před tisíci lety. Například v józe je zažívací systém označován jako takzvaný druhý mozek. A jogíni moc dobře vědí proč. Sami jistě víte, že pokud vaše vyprazdňování nefunguje správně, trpí tím celé tělo, snižuje se vaše koncentrace, zhoršuje se nálada a váš výkon klesá. Ostatně i v pohádkách můžeme vidět, že králové pravidelně „brali klystýr“.


iZdroj fotografie: Pixabay

Co zařadit do jídelníčku

Je dobré do jídelníčku zařadit potraviny s obsahem vlákniny, živin a enzymů, které podpoří trávení. To napomůže, aby se toxiny přestaly v těle hromadit, a zabrání vzniku bakterií, kvasinek a parazitů.

 • Kefírové nápoje a bílé jogurty s živou kulturou
 • Švestky
 • Sušené ovoce ( meruňky, rozinky,…)
 • Doplňky stravy na podporu trávení ( běžně dostupné v lékárně , například psyllium)
 • Probiotika

iZdroj fotografie: Pixabay

Recepty na detoxikaci organismu

Na pročištění střev a detoxikaci organismu si můžete doma vyrobit vlastní, čistě přírodní produkty, které urychlí trávení a vaše střeva řádně pročistí od všech toxinů a bakterií.

Kefírový nápoj

Na detoxikaci trávícího systému můžete použít nápoj z kefíru. K jeho přípravě budete potřebovat 250 ml kefíru, ten následně smícháte se lžící rostlinného oleje a s půlkou lžičky soli. Doporučuje se pít jednou za tři dny před spaním.

Směs ze sušeného ovoce

Na směs budete potřebovat 100 g sušených meruněk, 100 g rozinek a sušené kopřivy. Vše rozmixujte na hladkou hmotu, kterou před spaním smíchejte se lžící olivového oleje a medu. Užívejte každý večer, alespoň po dobu jednoho měsíce.

Rozhodně nepodceňujte správné fungování zažívacího systému, předejdete tak nepříjemným zdravotním komplikacím a posílíte imunitní systém i celkovou tělesnou zdatnost. Pokud přese vše trpíte problémy se střevy, neváhejte to konzultovat se svým lékařem.

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
93 lidí právě čte
Zobrazit další články
DámskýDeník
Malý chlapec se během koncertu stal centrem dění. Svými tanečními kreacemi ukradl kapele veškerou pozornost
Události247
Revmatoidní artritida je zákeřná nemoc. Proč se pacienti bojí mluvit se svými lékaři a jaké to může mít následky? Podrobnosti vysvětlila předsedkyně Revma Ligy Müllerová
VědaŽivě
Posedlost celebritami snižuje inteligenci, uvádí studie. Lidé se slabostí pro své idoly brzdí výkon svého mozku
adbz
Se sázením cibule není doporučeno čekat až na jaro. Brzký výsev zajistí gigantické plody s příchodem prvních teplých dnů