Přírodní doping pro mozek. Kdo ho ráno nekonzumuje, je méně produktivní po celý den. Sehnat ho lze na každém rohu

Ženšen je jedinečná léčivá rostlina, kterou by měla vlastnit každá domácnost. Často bývá nazýván zázrakem přírody právě pro své přínosné účinky pro zdraví.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ženšen pravý je rostlina, která dorůstá do výšky 30 až 60 centimetrů. Je tedy velice krátká a důležité jsou u ní hlavně její masité kořeny, které jsou plné vitamínů a minerálů. Průměrná hmotnost kořene je okolo cca 150 gramů. Zajímavostí určitě je, že nejstarší nalezený kořen vážil rekordních 675 gramů. A zde je sedm důvodů, proč se vyplatí si ženšen pořídit, uvádí  Arlene Semeco, MS, RD.

Je silným antioxidantem a dokáže snižovat zánět

Studie odhalily, že výtažky z ženšenu pomáhají léčit zánět a zvyšují antioxidační kapacitu buněk. Během další studie vědci zkusili odebrat lidem s ekzémem kožní buňky a na nich se potvrdilo, že aplikování ženšenu zlepšuje jejich antioxidační aktivitu. Bylo také prokázáno, že ženšen pomáhá celkově chránit před oxidačním stresem.

iZdroj fotografie: Freepik

Bývá prospěšný pro mozkové funkce

Ženšen by údajně mohl zlepšovat různé funkce mozku, jako je například paměť, nálada či chování. Ne vše je prokázáno s jistotou, ale co se již ví, je, že zlepšuje výkon a snižuje mentální únavu. Dále prospívá pocitu klidu a dobré nálady jak u zdravých lidí, tak například i u lidí s Alzheimerovou chorobou.

Nový lék na erektilní dysfunkci?

Následující informace jsou výhodné hlavně pro muže, jelikož výzkum ukázal, že ženšen funguje jako užitečná alternativa k medicínské léčbě erektilní dysfunkce. Mělo by to být tím, že obsažené sloučeniny mohou chránit před oxidačním stresem v cévách a tkáních penisu. To pomáhá obnovit normální funkce.

iZdroj fotografie: Freepik

Pomáhá posílit váš imunitní systém

Nejprve byla tato teorie testována u lidí, kteří si prošli rakovinou, respektive právě se zotavovali z chirurgického zákroku kvůli rakovinu žaludku. Byli ošetřováni ženšenem denně po dobu dvou let, a následně se ukázalo, že jejich imunita rapidně vzrostla. Navíc se snížila recidiva symptomů. Ženšen by dokonce měl být schopen zvýšit účinky určitých očkování proti chorobám, jako je chřipka.

Má potenciální účinky proti rakovině

Ženšen by měl být nápomocný, co se týče snižování rizika výskytu některých druhů rakoviny. Látky obsažené v této rostlině totiž pomáhají snižovat záněty a poskytují antioxidační ochranu. Zároveň udržují zdraví buněk a jedna studie zjistila, že lidé, kteří pravidelně užívají ženšen, mají nižší riziko vzniku rakoviny rtů, úst, jícnu, žaludku, tlustého střeva, jater a plic.

iZdroj fotografie: Freepik

Účinný soupeř s únavou, který vám dodá energii

Tento fakt byl prokázaný na 100 %. Jedna studie, která probíhala na 90 lidech trpících chronickou únavou, dávala polovině ženšen a druhé placebo. U skupiny s ženšenem zaznamenali vědci menší fyzickou a duševní únavu, a zároveň se také snížil oxidační stres. Oproti skupině s placebem měla tato skupina několikanásobně lepší výsledky.

Mohl by pomoci snížit krevní cukr

Ženšen by mohl být prospěšný u kontroly glukózy jak u lidí s diabetem, tak i u naprosto zdravých jedinců. Pomáhá totiž zvyšovat produkci inzulínu, což je hormon, který reguluje hladinu cukru v krvi. Navíc tato rostlina podporuje rovnováhu krevního cukru přímo v buňkách a poskytuje jim antioxidační ochranu.

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
66 lidí právě čte
Zobrazit další články