Infarkt postihuje stále mladší ženy. Nemusí jít jen o bolest na hrudi, dámy tak často ani nevědí, že ho utrpěly

Infarkt myokardu je většinou nečekaný. Jako předzvěst posílá některé příznaky, které by vás měly upozornit, že něco není v pořádku.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Signály svého těla byste v žádném případě neměly ignorovat. Pokud tedy pociťujete nějakou nepohodu, je dobré být ve střehu. Víme, jak se u žen projevuje infarkt ještě předtím, než opravdu udeří. Pokud tedy budete pociťovat některý z následujících příznaků, měli byste navštívit lékaře nebo zajet rovnou do nemocnice. I kdyby šlo o planý poplach, je lepší, pokud vás lékař prohlédne. American Heart Association uvedla seznam příznaků, který by měla znát každá žena.

Bolest na hrudi je typická

Typickým příznakem infarktu myokardu je nepříjemný tlak, mačkání, plnost nebo bolest na středu hrudního koše. Tento tlak či bolest trvá několik minut v kuse. Může však z ničeho nic zmizet a najednou se zase objevit. Znepokojit by vás měla také bolest v jedné nebo v obou pažích. Stejně tak vás mohou bolet záda, krk, čelisti nebo žaludek. Pochopitelně ne vždy jde při bolestech o infarkt, pokud však máte vícero příznaků, je dobré si je všechny spojit dohromady.

iZdroj fotografie: Pexels

Infarkt se může projevit také dušností, kdy vás někdy tlačí na hrudi. Může však jít jen o problémy s dýcháním. Dostavit se mohou také jiné příznaky jako je studený pot, nevolnost nebo závratě. Stejně jako u mužů je i u žen nejčastější bolest na hrudi. U žen je však o něco pravděpodobnější než u mužů, že pocítí i některé další běžné příznaky. Zejména pak dušnost, zvracení, nevolnost nebo bolest zad či čelisti.

Následky mohou být smrtelné

Ačkoli je bolest na hrudi nejčastějším příznakem, není pravidlem, že se dostaví. Zejména ženy mohou zažít infarkt bez pocitu, že jim na hrudi sedí slon. Místo toho prý mohou ženy pociťovat dušnost, tlak nebo bolest v dolní části hrudníku nebo horní části břicha. Mohou mít také závratě, mdloby a tlak v horní části zad. Dojít může k motání hlavy nebo extrémní únavě. Myslete na to, že ačkoli jsou příznaky jemné, následky mohou být fatální. Zvlášť pokud se oběti nedostane okamžité pomoci.

iZdroj fotografie: Pexels

Infarkt udeří, když je průtok krve výrazně snížený nebo úplně přerušený. K tomu dochází, protože tepny zásobují srdce krví se mohou pomalu zužovat nahromaděním tuku, cholesterolu a dalších látek. Mnoho žen si myslí, že by infarkt poznalo, jelikož je musí bolet na hrudi. Bohužel tomu tak není, ve skutečnosti mohou být příznaky opravdu jemné a někdy zcela matoucí. Můžete se cítit třeba jen zadýchaná, případně se vám může zamotat hlava. Myslíte, že poznáte příznaky infarktu?

Zdroj: Heart

Diskuze Vstoupit do diskuze
86 lidí právě čte
Zobrazit další články