Zinkem proti koronaviru a všem respiračním onemocněním, doporučují odborníci. V jakých potravinách ho nalezneme?

Nachlazení v zimním období není nic neobvyklého. Předejít mu nebo ho alespoň zmírnit můžete pomocí potravinových doplňků se zinkem.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Sezóna chřipek, nachlazení a jiných respiračních onemocnění je v plném proudu. Je tedy potřeba co nejvíce podporovat imunitu vitamíny a dalšími pro tělo důležitými látkami. Díky nim se nám může nemoc úplně vyhnout nebo se alespoň neprojeví v plné síle. Tématem se zabývá například docentka  Jennifer Hunterová z NICM Health Research Institute a nová studie dokázala, že suplementace zinkem může pomoci předcházet příznakům nachlazení nebo zkrátit dobu onemocnění.

Zinkem proti koronaviru

O zinku se v poslední době hodně hovoří zejména s ohledem na koronavirus. Vědci zjistili, že by mohl hrát roli v léčbě covid-19. Jeho účinky na imunity jsou pochopitelně známé dlouho. Zinek je minerál vyskytující se v několika potravinách. Najdete ho v mléčných nebo sójových výrobcích, ale také drůbežím nebo vepřovém masu, luštěninách nebo ústřicích. Zinek obsahují také celozrnné výrobky a cereálie. Pro imunitu je tento minerál opravdu podstatný.

iZdroj fotografie: Pexels

Zinek totiž dokáže produkovat proteiny zapojené do buněčné signalizace a také zabíjet škodlivé patogeny. Bohužel je 17 % populace ohroženo jeho nedostatkem. Dlouhodobý nedostatek zinku v těle přitom může vést až k chronickému zánětu, a to může negativně ovlivňovat zdraví imunitního systému. Je známým faktem, že nedostatkem zinku jsou ohroženi zejména vegani a lidé, kteří trpí chronickým průjmem. Vhodné je doplňovat ho do těla v dostatečném množství.

Dostatek zinku má příznivý vliv

Vědci zjistili, že lidé, kteří netrpí nedostatkem zinku se lépe vyrovnávali s mírnými i středně těžkými infekcemi. Mají dokonce srovnání s placebem. Zinek na rozdíl od placeba snížil riziko rozvoje symptomů odpovídajících virové infekci dýchacích cest. Navíc se snižovali rizika dalších příznaků, kterým může být například horečka. Stále však existuje spousta neznámých, data z výzkumu ještě nejsou dostatečná pro to, aby vědci řekli, zda je lepší zinkový sprej, gel nebo třeba pastilky.

iZdroj fotografie: Unsplash

Je tedy i přesto dobré si koupit doplněk stravy se zinkem nebo ne? Vědci upozorňují, že suplementace s sebou kromě prospěchu může nést i riziko. V případě, že budete zinek užívat několik měsíců ve vyšších dávkách, může způsobit nedostatek mědi. Příliš mnoho zinku může také bránit ve vstřebávání železa. Ideální je tedy domluvit se s lékařem na množství zinku a na způsobu podání. Lékař by měl také po celý čas sledovat množství zinku ve vašem těle a případně ho vysadit. Ideální je samozřejmě optimalizovat příjem zinku z potravy.

V jaké formě doplňujete zinek do těla?

Zdroj: Verywellhealth

Diskuze Vstoupit do diskuze
150 lidí právě čte
Autor článku

Pavla Landová

Zobrazit další články