Za bolest zad si můžete sami. Vyvarujte se přehlíženým zlozvykům a za pár dní pocítíte obrovskou úlevu i bez léků

Bolest zad je jedním z nejčastějších problémů, který postihuje osoby každé věkové kategorie. Toto jsou zlozvyky, které ji nejčastěji způsobují.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Bolest zad postihuje podle Národního institutu pro neurologické poruchy a mrtvici téměř 80 procent celkové světové populace. Jak ovšem říká Rosalyn Carson-DeWitt, MD, často jde pouze o důsledek opakovaného chování, které nesprávně zatěžuje vaše tělo, a proto byste měli vědět, čemu se vyvarovat. Pokud s bolestmi zad nyní bojujete nebo chcete tomuto problému zodpovědně předejít, měli byste se vyvarovat níže uvedeným bodům, které jsou její příčinou. 

Nulová aktivita

Pokud je člověk dlouhodobě neaktivní, zejména když neposiluje břišní svaly, může u něj docházet ke špatnému držení těla. To má za následek nepříjemné bolesti zad, protože tělo může vyvíjet větší zátěž na spodní část páteře, jejíž okolí (břišní a zadní svaly) je oslabené. Mezi vhodná cvičení pro prevenci bolestí zad patří zejména aktivity na posílení tělesného jádra, které mohou zvýšit stabilitu zádových svalů. Nejvíce se osvědčilo pilates, plavání, cvičení zlepšující flexibilitu těla (jóga) a vysokofrekvenční intervalový trénink.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Přílišná nadváha

Pokud chcete předejít bolesti zad, měli byste mít pod kontrolou také svou váhu. Přílišná kila navíc nebo dokonce obezita totiž posouvá těžiště těla dopředu, což v důsledku nadměrně zatěžuje zádové svaly. Nadváze lze ovšem předejít pravidelnou aktivitou (viz odstavec výše) a zdravým stravováním. Navíc tento problém indikuje mnoho dalších nebezpečných stavů, jako je například kardiovaskulární onemocnění či diabetes. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Nesprávné zvedání

Ačkoliv je pohyb a cvičení našemu zdraví velmi prospěšné, v některých situacích tomu může být naopak. Pokud rádi zvedáte těžké předměty, měli byste se vždy poradit s odborníkem, zda pohyb provádíte správně. Ke zranění ovšem dochází například i během stěhování, nebo obecně během přesouvání těžkých předmětů. Snažte se během takovýchto aktivit vždy držet vaše tělo správně a používejte především sílu vašich nohou. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Závislost na kouření

Nikotin z cigaret omezuje průtok krve v mezi destičkami, které chrání obratle, a zvyšuje rychlost degenerace, což může způsobit nepříjemnou bolest zad. Kouření však také snižuje vstřebávání vápníku, který je velmi důležitý pro zdraví našich kostí a chrání je před osteoporózou. Tento zlozvyk je obecně jedním z těch nejhorších, na kterým může být člověk závislý.  

iZdroj fotografie: Depositphotos

Sedavé zaměstnání

Současná doba si vyžaduje mnoho sedavých zaměstnáních, která způsobují vlivem dlouhodobé neaktivity nepříjemnou bolest zad. Pokud máte možnost, vždy si najděte během vaší pracovní doby minimálně půl hodiny na procházku parkem nebo se snažte alespoň několikrát za den vstát z křesla a pár minut postát. Pokud budete zanedbávat pohyb i přes bolest vašich zad, můžete čelit špatnému držení těla (viz první odstavec).

Kdy vás naposledy trápila nepříjemná bolest zad? 

Zdroj: Everydayhealth

Diskuze Vstoupit do diskuze
129 lidí právě čte
Autor článku

Robin Dostál

Zobrazit další články