Známky infarktu u mužů: Jak rozpoznat příznaky onemocnění, první pomoc a možné následky

Tato nemoc je častěji diagnostikována u mužů než u žen, což je pravděpodobně zapříčiněno nezdravým životním stylem a fyzickou námahou. Dalším faktorem bývá stáří pacienta.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

Infarkt myokardu je akutní onemocnění, které je způsobené náhlým přerušením dodávky kyslíku do srdečního svalu.  Muži patří do rizikovější skupiny lidí, jelikož vykonávají většinou více fyzicky náročnou práci než ženy, málo odpočívají a častěji se schylují k nezdravému životnímu stylu. Při infarktu je důležitá včasné určení nemoci a brzký lékařský zásah

Faktory ovlivňující vznik infarktu

Pokud jste mladí, neznamená to, že se vám toto onemocnění vyhne. Starší lidé mají sice větší pravděpodobnost k propuknutí nemoci, není to ale podmínkou. Mladší jedinci, kteří mají toto onemocnění v rodině, hodně se stresují, nepohybují se, a ještě k tomu kouří, jsou stejně náchylní jako starší lidé. Mezi další faktory patří neléčený vysoký krevní tlak, porucha metabolismu tuků, cukrovka či obezita.

iZdroj fotografie: Unsplash
Faktory ovlivňující vznik infarktu

Příznaky onemocnění srdečního infarktu

Důležité je neignorovat již první projevy, které mnoho lidí může přejít. Ty se dostavují už 3–7 dní před samotným nástupem infarktu. Muži mají větší tendence ignorovat tyto příznaky nemoci, jelikož se nejedná o stálou bolest, ale většinou jen o krátký časový úsek, trvající několik málo minut. Záchranou službu je nutné volat v případě bolesti, která nemizí ani po 10 minutách.

iZdroj obrázku: Unsplash.com
Příznaky onemocnění srdečního infarktu

Mezi projevy, které se vyskytují několik dní před samotným infarktem patří např. závratě, únava, bolest v dolní čelisti nebo bolest na levé straně těla. Příznaky akutního infarktu jsou např. ostrý pocit pálení v oblasti hrudní kosti, zvýšený krevní tlak, pocit stlačení hrudi, brnění nohou a paží, pocit potápějícího se srdce nebo bolest levého ramene. V některých případech může proběhnout zcela bez příznaků.

V akutní fázi onemocnění je nejdůležitější čas

Při vzniku symptomů je důležité rychle zavolat zdravotnickou záchrannou službu. Záchranáři po příjezdu zjistí pomocí EKG přesnou diagnostiku a zahájí případnou resuscitaci. Čím déle totiž postižený člověk vyčkává a otálí s přivoláním zdravotníků, snižuje se mu šance na záchranu většiny srdečního svalu. Při tomto onemocnění jde doslova o minuty a častou příčinou odumření velké části svaloviny je občas i několikahodinové vyčkávání a doufání, že bolesti ustanou.

Diskuze Vstoupit do diskuze
95 lidí právě čte
Zobrazit další články
DámskýDeník
DámskýDeník
Při stavbě kadibudky narazil na železnou truhlu. Obsahem byl natolik zaskočen, že se o něj musel podělit se světem
Události247
Události247
EU ovládají oligarchové, kteří chtějí zničit menší členské státy, myslí si polský premiér. Vyzval k radikálnímu řešení
VědaŽivě
VědaŽivě
V největších zvonech světa se ukrývá magická síla. Jeden nepřátelé raději zlikvidovali
adbz
adbz
Netýrejte svého psa procházkami v horkých dnech. Číhá na něj mnohem víc nebezpečí, než si myslíte