Přílišná viskozita krve způsobuje celou řadu potíží. A to od kardiovaskulárních nemocí po zvýšené riziko těžkého průběhu covidu. Můžeme ale sami problému zabránit.
O nebezpečí krevních sraženin se v posledních pár letech hovořilo zejména v souvislosti s onemocněním covid-19. Jeho těžký průběh hrozí právě pacientům, kteří měli už dříve trombotické potíže. Příliš hustá krev je ale nebezpečný faktor, který způsobuje i další zdravotní obtíže, a to od méně závažných, až po ty fatální. Ředitel bulharského Centra pro kardiovaskulární choroby Zaur Shugushev vysvětlil, jakými způsoby lze houstnutí krve předejít, a pokud už jsme prevenci zanedbali, jak ji řešit domácími prostředky.
Hustá krev ohrožuje život pacienta
Je to nenápadná hrozba, o níž se člověk obvykle dozví až ve chvíli, kdy způsobí závažný kolaps. Hustá krev nebolí, netlačí, není nepříjemná a příznaky, jež vyvolává, jsou nenápadné a příliš běžné na to, aby jim člověk věnoval nějakou výraznou pozornost. Přesto ale nasloucháním svému tělu máte šanci zjistit, že je něco špatně.
Pokud se vaším krevním řečištěm valí krev, jejíž hustota je vyšší, než by měla být, můžete se setkat s nevysvětlitelnou tvorbou modřin, vysokým tlakem nebo závratěmi. Pokud se vám k tomu špatně dýchá, svědí vás pokožka celého těla a máte rozmazané vidění, jsou to signály příliš vysoké hustoty krve. Tento stav pak může vést k zhoršenému průtoku krve cévním systémem a jeho ucpávání. To má za následek špatné prokrvení jednotlivých částí těla a vyšší riziko vzniku infarktu myokardu nebo mozkové mrtvice.
Proč naše krev houstne?
- Pijeme příliš málo vody.
- Pijeme příliš mnoho alkoholu a kofeinových nápojů.
- Dlouhodobě se stresujeme.
- Jíme nezdravou stravu plnou dusíkatých látek a bílkovin.
- Ztrácíme tekutin nadměrným sportem, při nemoci, kvůli trémě, oslabeným ledvinám nebo v důsledku užívání některých druhů léčiv.
- Pobýváme ve vysokých nadmořských výškách.
Viskózní krev lze vyřešit i doma
Pokud váš stav akutně nevyžaduje lékařské ošetření, můžete potíže s přílišnou hustotou krve vyřešit i vy sami doma. Stačí klást důraz na dostatečný pitný režim, vyváženou stravu a přiměřený pohyb. Do svého jídelníčku pak zařaďte více libového masa, ryb, vajíček a mléčných výrobků, stejně jako potravin s obsahem zdravých omega-3 mastných kyselin. Kromě toho také můžete zvýšit konzumaci potravin, které jsou přírodními alternativami k lékům na ředění krve.
Jsou to zejména:
- zázvor
- česnek
- cibule
- mandle
- citrusy
- jahody a maliny
- červená řepa
- granátová jablka
- dýňová a slunečnicová semínka
- sušené brusinky, švestky nebo rozinky
- zelená listová zelenina (špenát, rukola, čínské zelí atd.)
Kterým potravinám se dobrovolně raději vyhýbáte?