Při artritidě prstů pomůže speciální gymnastika. 10 snadných cviků, abyste nenechali své ruce zatuhnout

Při artritidě jsou klouby prstů ztuhlé nejvíce po ránu. Abyste je rozhýbali a zároveň prodloužili pohyblivost kloubů, provádějte pravidelně prstovou gymnastiku.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Artritida neboli zánět kloubů většinou postihuje jako první malé klouby na rukou. Probíhající zánět v kloubu postihuje kloubní chrupavku i výstelku kloubu, která je zodpovědná za produkci synoviální tekutiny. Ta má za úkol kloub promazávat, čímž ho udržuje pohyblivý. Ačkoli se léčba artritidy stále zdokonaluje, udržování pohyblivosti prstů rehabilitačním cvičením zůstává nezastupitelnou a účinnou metodou, jak předejít zatuhnutí a deformaci kloubů a prstů. Fyzioterapeutka a ortopedka Lauren Jarmusz doporučuje s prsty několikrát denně cvičit.

Proč prstová cvičení skutečně pomáhají?

Tím, že nepřestanete prsty pohybovat, oddalujete jejich zatuhnutí. Pravidelným pohybem posilujete svaly ruky, které fungují jako podpora pro klouby. Procvičování kloubů také pomáhá uvolňovat více synoviální tekutiny, která tak může zlepšovat funkčnost kloubů o to déle, než kdybyste necvičili. Cvičení se nebojte, je snadné. Díky němu udržíte klouby dlouho pohyblivé a budou vás také mnohem méně bolet. Nyní už je čas vyzkoušet si následující cviky.

1.      Pěst

Zatínáním a povolováním pěsti se doporučuje začít, protože je to velice snadné, a zároveň to zaměstná všechny prsty najednou. Dbejte na to, aby šly prsty do pěsti pomalu a s citem. Nezatínejte pěst do bolesti. Stejně pomalu pěst povolujte. Zopakujte tento cvik desetkrát s levou i pravou rukou zvlášť. Můžete se k němu vracet i víckrát za den.

2.      Paleček a kamarádi

Tento cvik využívá opozice palce. Spočívá v tom, že se špička palce dotkne špičky každého z prstů. Nechte postupně paleček, aby se pozdravil s kamarády a každého se dotkl. Střídejte prsty tam a zpět na jedné ruce, pak na druhé. Můžete si tak krátit dlouhé chvíle kdykoli během dne.

3.      Schovejte prst do dlaně

Začněte s palcem a ohněte ho do dlaně, aby se jí dotýkal. Palec narovnejte. Teď se dotkněte dlaně ukazováčkem, pak prostředníčkem, prsteníčkem a nakonec malíčkem. Každý prst udržte v poloze do dlaně několik sekund. Poté narovnejte a procvičte také prsty druhé ruky.

4.      Roztažení prstů

Pro toto cvičení budete potřebovat rovnou plochu, ideálně stůl. Položte si na něj ruce a roztahujte prsty. Tlačte prsty od sebe, jak nejvíc to jde. Jakmile budete mít roztažené prsty na maximum, zase je přitiskněte k sobě. Tak to opakujte ještě několikrát. Když si přes den najdete chvilku si to zopakovat, určitě uděláte moc dobře.

5.      Zvedání prstů

Výchozí polohou pro vás budou položené ruce na stole nebo rovné ploše z předchozího cvičení. Nebudete prsty roztahovat od sebe, ale budete se snažit prst ze stolu zvednout do výšky, aniž by se zvedla ruka nebo ostatní prsty. Takto procvičte všechny prsty, pečlivě a trpělivě je po jednom zvedejte, jako kdybyste se snažili ukázat na strop. Ruka ale musí zůstat ležet.

iZdroj fotografie: Freepik

6.      Rotace prstů

Opět budete vycházet z předchozího cvičení. Nebudete ale ukazovat prsty na strop, pouze prst nadzvednete natolik, abyste s ním dokázali kroužit. Pečlivě vystřídejte všechny prsty na levé i pravé ruce. Nezapomeňte vystřídat oba směry – kružte po směru i proti směru hodinových ručiček. Stejně jako u minulého cviku si hlídejte, aby ruka a ostatní prsty zůstaly ležet na stole.

7.      Udělejte drápy

Představte si na chvilku, že jste kočka (nebo drak, záleží na vás, co máte rádi) a zvedněte ruku přibližně do výše ramene. Ohněte první články prstů tak, abyste vytvořili z ruky „pařát“. Pak zase narovnejte. Ohněte a uvolněte ještě několikrát. Čím častěji budete cvičit, tím většího účinku docílíte. Pokud máte pocit ztuhlých kloubů, po prstovém cvičení by měl slábnout.

8.      Krásné „o“ z prstů

Ukazováček a palec spojte tak, aby vytvořily písmeno o. Ostatní prsty srovnejte do obloučku podle ukazováčku tak, aby byly v zákrytu. Chvilku v této poloze vydržte. Prsty narovnejte a znovu udělejte o. Opakujte podle potřeby. Hlavně nezapomeňte to samé provést také s druhou rukou, abyste ji nezanedbávali.

9.      Hrátky s tužkou

Sedněte si ke stolu a vezměte si obyčejnou tužku. Lepší než kulatá bude hranatá. Položte ji na stůl. Natáhněte prsty na ruce a od konečků prstů přejíždějte tužku po stole. Jezděte po ní od konečků až po dlaně a zase zpět jako po válečku. Potom dělejte to samé, akorát s tužkou na výšku. To znamená, že budete rukou jezdit po tužce zleva doprava a zase zpět.

10. Hrátky s míčkem

Pohrajte si s míčkem stejným způsobem jako v předchozím cviku s tužkou. Můžete použít jakýkoli míček, nejlepší bude antistresový, ale obyčejný tenisák také postačí. Důležité je, abyste od prstů po kořen dlaně přejížděli po míčku a kutáleli ho pod rukou po stole. Vystřídejte všechny směry podle vlastní fantazie a nezapomeňte na druhou ruku. Určitě si to chce také zkusit. A jestli máte měkký míček, můžete ho mačkat v pěsti, kterou budete zatínat a povolovat jako u prvního cvičení.

Zdroj: Healthline

Znáte ještě jiné cviky, které vám pomáhají rozhýbat prsty?

Diskuze Vstoupit do diskuze
137 lidí právě čte
Zobrazit další články