Lehká mozková příhoda, lidově malá mrtvice, vás upozorňuje na skryté nebezpečí. Její příznaky nepodceňujte

Lehká mozková příhoda je přechodné onemocnění bez trvalých následků. Po jejím prodělání se však významně zvyšuje riziko vzniku pravé mrtvice.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Tranzitorní ischemická ataka, TIA, lehká mozková příhoda, mini mrtvice, slabá nebo malá mrtvice. To vše jsou názvy pro pouze dočasné onemocnění. Dle kardioložky Payal Kohli spočívá jeho úskalí v tom, že ho vzhledem ke stejným příznakům nelze odlišit od pravé mrtvice, proto je vždy nutné ihned vyhledat lékařskou pomoc. Právě přechodná ischemická ataka může být předzvěstí nadcházející pravé mrtvice.

Co je lehká mozková příhoda?

Jedná se o stav, kdy malá krevní sraženina ucpe mozkovou cévu a způsobí nedokrvení části mozku. Na rozdíl od pravé mozkové příhody se nejpozději do 24 hodin, ale většinou už do pár minut, sraženina rozpustí a nezpůsobí tak žádné trvalé následky. Nicméně její prodělání výrazně zvyšuje riziko vzniku pravé mrtvice.

Malá mrtvice se vyskytuje častěji u osob vyššího věku nebo s přidruženým onemocněním, jako je například cukrovka nebo vysoký krevní tlak. Při vzniku hrají také významnou roli nezdravé stravovací návyky, nedostatek pohybu, kouření, nadužívání alkoholu a celkově špatná životospráva.

Příznaky lehké mozkové příhody

Pro přechodnou i pravou mozkovou příhodu jsou typické náhlé neurologické příznaky. Těmi jsou necitlivost jedné poloviny těla včetně obličeje, která se projeví poklesem jednoho ústního koutku. Dále může nastat zhoršená koordinace pohybů, ztráta rovnováhy, potíže s porozuměním ostatním, rozmazané vidění a porucha řeči, kdy postižený buď nemůže mluvit vůbec nebo mluví zmateně. Dalšími příznaky jsou celková slabost, závratě, bolest hlavy, zvracení a může dojít až ke ztrátě vědomí.

iZdroj fotografie: Pixabay

Příznaky mrtvice jsou individuální a nemusí se vždy dostavit všechny. Záleží nejen na věku, ale především na přítomnosti jiných onemocnění. Vzhledem k tomu, že příznaky přechodné a pravé mozkové příhody jsou stejné, bez vyšetření nelze zjistit, o který typ nemoci se jedná, proto je potřeba vždy ihned vyhledat lékařskou pomoc.

Léčba lehké mozkové příhody

Při projevech mozkové příhody je nezbytné dostat se co nejdříve do nemocnice, a to i v případě rychlého odeznění příznaků. Lékaři vykonají potřebná vyšetření a v případě potřeby nasadí léčbu pro předcházení dalším atakám nebo pravé mozkové příhody, tedy léky zabraňující vzniku krevních sraženin a jiné potřebné léky. V některých případech se provádí i malé chirurgické zákroky.

Prevence lehké mozkové příhody

Základem je odstranit rizikové faktory pro vznik malé mrtvice, což s sebou přinese předcházení i jiným akutním onemocněním. To znamená správně nastavenou léčbu přidružených onemocnění, jako jsou vysoký tlak, cukrovka, obezita, ateroskleróza nebo vysoká hladina cholesterolu v krvi.

Samozřejmostí je zdravý životní styl, který obnáší dostatek tekutin a vyváženou stravu založenou na opravdových nezpracovaných potravinách, a to především zeleninu, ryby, ořechy, luštěniny a semínka. Součástí zdravého životního stylu je nekouřit, omezit příjem alkoholu, provozovat pravidelný pohyb, vyhýbat se nadměrnému stresu, mít dostatek spánku a udržovat rovnováhu mezi aktivitou a relaxací.

Jak byste postupovali, kdybyste u někoho uviděli příznaky mozkové mrtvice?

Zdroj: Healthline, Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
75 lidí právě čte
Autor článku

Aneta Plchová

Zobrazit další články