Dbáte na osobní hygienu? Děláte velkou chybu, měli byste s tím přestat

Čistota je půl zdraví. Že by druhou polovinou byla špína? Ne tak docela. Druhou polovinu tvoří silná imunita, která se vybudovala na základě brzkého kontaktu s mikroby.

Nohy a ruce malé holčičky sbírající z louže kamínky a šišky i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Přehnaná hygiena bývá spíš ke škodě než k užitku. To ale neznamená opomíjet běžné hygienické návyky, které vás chrání před přenosem různých infekcí (například mytí rukou po použití WC). Odborníci mají v otázce hygieny jasno. Nic se nemá přehánět. Člověk by se měl dostat do styku i se špínou a alergeny, aby byl jeho imunitní systém lépe vyvinutý.

Dříve a nyní – posedlost čistotou

Moderní doba si zakládá na čistotě a dezinfikování prostor mnohem více, než tomu bylo dříve. Děti si už nehrají volně v přírodě, rodiče jim často nedovolují válet se v bahně, šťourat v loužích a ani podobné radosti dětství si neužijí. Rodiče to dělají buď z obavy o své potomky nebo ze své pohodlnosti. Jenže tím dětem v podstatě ubližují. Život ve sterilním prostředí, kde se děti nesetkávají s běžnými mikroby, se odráží v současné situaci, kdy děti mají stále více alergií, ekzémů, potravinové nesnášenlivosti a další potíže s imunitou.

Pořiďte si zvíře, dokud jsou děti malé

Někteří lékaři doporučují dětem trpícím ekzémem psa nebo kočku, jako pojistku, aby dítě v budoucnu nedostalo astma. Vystavování se alergenům již od útlého věku do zhruba tří let dokáže snižovat riziko vzniku alergie u vašich potomků. Na JakZdravě se také dočtete, proč je skvělé spát se psem v posteli.

Nenuťte děti mýt si ruce kvůli každé drobné špínce, nic se nemá přehánět. To potvrdila i vědecká studie publikovaná na webu ResearchGate. Učte své děti hlavním základům hygieny, rozlišujte mezi „čistou špínou“ a potenciálně infekční špínou, kterou je nutné umýt.

Chlapec pusinkující svého chlupatého pejska iZdroj fotografie: Pixabay
Pusinkovat své domácí mazlíčky dětem nezakazujte. Podporuje to jejich imunitu a buduje to v nich soucit a empatii

Nebezpečí z plastů, mobilů a wi-fi smog

Podle některých lékařů se objevily nové spouštěče alergií. Mohou za to některé plastové obaly, rychlé občerstvení, kouření (aktivní i pasivní) a různé druhy záření, které pochází z mobilních telefonů a wi-fi vln.

Expozice mikrobům zvyšuje odolnost

Jak upozorňuje studie publikovaná na webu NIH, klíčem není zanedbávání základní osobní hygieny, ale setkávání se s mikroby. Ačkoli výzkum stále probíhá, zdá se rozumné se do značné míry některým „špínám“ zcela nevyhýbat. Děti by měly chodit ven každý den v každém počasí, hrát si s přírodními materiály a samozřejmě by se měly také zdravě stravovat. Dostatek ovoce a zeleniny je základ.

8 způsobů, jak se zbavit alergie na domácí mazlíčky pro děti i dospělé. Nedávejte svého miláčka pryč, jde to jednodušeji

Základní hygiena by přesto měla být zachována. Pokud o ni nebudete dbát vůbec, zvolíte opačný extrém, a zaděláte si na zdravotní problémy. Naše redakce už například upozorňovala na důležitost výměny spodního prádla každý den.

Které „špinavé“ kratochvíle byste dětem dovolili vy v rámci zlepšení jejich imunity?

Diskuze Vstoupit do diskuze
112 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články