Únava, problém se spánkem a pocit neklidných nohou: Možná se jedná o fibromyalgii

Fibromyalgie je nepříjemné chronické onemocnění, které způsobuje únavu, bolesti svalů a kloubů a potíže se spánkem. Diagnóza je velmi obtížná.

i Zdroj: Unsplash
                   

Fibromyalgie je relativně nová civilizační choroba, která se velmi obtížně diagnostikuje. Lékařka Brenda B. Spriggs, M.D. vysvětluje, že toto chronické onemocnění bývá často zaměňováno za jiné nemoci a diagnostikuje se de-facto vylučovací metodou, protože žádný jednoduchý test, který by nemoc odhalil, neexistuje. Osoby, které jí trpí mívají zhoršenou kvalitu života, protože nemoc způsobuje poruchy spánku, dlouhodobé bolesti a nezřídka je doprovázena i depresí.

Ženy postihuje fibromyalgie častěji

Odborníci z MayoClinic tvrdí, že fibromyalgie se častěji vyskytuje u žen a u osob trpících autoimunitními nemocemi. Nejčastěji  ji spouští infekční onemocnění, úraz či operace nebo i velká stresová zátěž, může se však objevit i bez identifikovatelného spouštěče. Často ji také doprovázejí další obtíže, jako například syndrom dráždivého tračníku, migrény a jiné výrazné bolesti hlavy, úzkostné poruchy a deprese.

Příčinu onemocnění se stále nepodařilo objasnit

Vzhledem k tomu, že se jedná o nově objevené onemocnění, lékařům se ještě nepodařilo identifikovat přesný spouštěč či příčinu, která fibromyalgii vyvolá. Většina se však přiklání k tomu, že mozek, respektive centrální nervová soustava zpracovává informace o bolesti jiným způsobem než u zdravých osob. Mohou za to pravděpodobně chemické změny látek v nervovém systému, které vedou k trvalým pocitům bolesti a extrémní citlivosti na bolestivé podněty. Jistou roli hraje s nejvyšší pravděpodobností i genetika.

bolesti, žena leží a drží se za břicho a hlavu iZdroj fotografie: iStock
Fybromyalgie způsobuje až nesnesitelné bolesti

Příznaky fibromyalgie jsou velmi nepříjemné

Fibromyalgie má mnoho příznaků, které se navíc u různých osob liší. I jejich intenzita je rozdílná a někdy příznaky ustupují a zase se vracejí. Z těchto důvodů je i diagnostika poměrně náročná. Obecně však fibromyalgie způsobuje:

  • Plošné bolesti svalů a/nebo kloubů: Bolest může být tupá či ostrá, můžete mít také pocity pálení.
  • Potíže se spánkem: S fibromyalgií jsou spojeny i poruchy spánku, včetně syndromu neklidných nohou. Poruchy spánku však mohou mít i jiné příčiny, jak už jsme na JakZdravě psali.
  • Únava: Fibromyalgie ovlivňuje fázi hlubokého spánku, takže si člověk v noci pořádně neodpočine a je pak přes den unavený. K únavě přispívá samozřejmě i vyčerpávající bolest.
  • Zvýšená citlivost: Vnímání bolesti je u fibromyalgie značně zvýšené. Pacienti obvykle vnímají i nebolestivé podněty, jako je například dotek, jako bolestivé a bolestivé podněty jim způsobují extrémní bolest.
  • Ztuhlost: Často se objevuje i pocit ztuhlosti, obzvláště po ránu nebo i přes den, pokud trávíte delší čas v jedné poloze.
  • Kognitivní potíže: Nezřídka bývá ovlivněna i schopnost učit se nové věci, objevují se potíže s pamětí a soustředěním. Řeč může být zpomalená nebo zmatená. Úbytek kognitivních funkcí je často důsledkem i jiných onemocnění. Typicky například Alzheimerovy choroby, jejíž příznaky jsme na JakZdravě již několikrát podrobně popisovali.
  • Bolesti hlavy: Fibromyalgii doprovázejí také bolesti hlavy, od mírných bolestí po ty tenzní včetně migrén.
  • Další příznaky: Mohou se objevit i další potíže, jako například syndrom dráždivého tračníku, nevolnost, mravenčení, pocity chladu či naopak návaly horka a poruchy nálad jako úzkosti a deprese.

Příznaky fibromyalgie – zákeřného onemocnění, které začíná bolestí svalů. S jeho rozpoznáním mají potíže i zdravotníci

Na fibromyalgii není žádný lék

Vzhledem k tomu, že se jedná o nové onemocnění, jehož příčina nebyla zcela objasněna i léčba je obtížná. Neexistuje žádný lék, který by fibromyalgii zcela vyléčil, ale je možné řešit jednotlivé příznaky a potíže, které z onemocnění vyplývají. Pokud tedy máte u sebe či u někoho blízkého podezření na toto onemocnění, rozhodně se poraďte s lékařem.

Jaké jsou vaše zkušenosti s touto relativně novou chorobou?

Diskuze Vstoupit do diskuze
146 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články