Krční páteř lze narovnat už za pouhých 60 sekund, stačí k tomu jeden jediný cvik

Bolesti krční páteře a ztuhlý krk trápí čas od času snad každého. Nepříjemných pocitů se můžete zbavit už za pouhou jednu minutu. Cvičte pravidelně a bolesti se nevrátí.

Bolest krční páteře i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Určitě to také znáte, přeležíte si krk a celý den ho nemůžete rozhýbat. Dlouho pracujete u počítače a pak vás trápí nejen bolesti krční páteře, ale i hlavy. Naštěstí pro vás máme velmi účinný a především kratičký cvik, který problém rychle vyřeší. A jako bonus pár dalších cviků, aby se podobná situace už neopakovala.

Za krkem vás může bolet z mnoha důvodů

Bolesti krční páteře mají mnoho příčin – od obyčejného přeležení po degenerativní onemocnění. Fyzioterapeutka Lauren Jarmusz ale vysvětluje, že nejčastěji je na vině špatné držení těla, nošení batohu či kabelky na jednom rameni a práce u počítače. Bolest obvykle neindikuje závažný problém, pokud vás však začne bolet za krkem po úrazu, je to důvod k návštěvě lékaře, toho byste ostatně měli navštívit zejména v případě, že:

  • je vám více než 65 let (i když se jednalo o zdánlivě drobný úraz)
  • pád z více než 1 metru nebo 5 schodů
  • axiální nebo přímé zatížení hlavy, například při úrazu při potápění
  • autonehoda při vysoké rychlosti (rychlost vyšší než 100 kilometrů za hodinu)
  • nehoda na motocyklu či jízdním kole

Cvik na úlevu od bolesti při blokaci krční páteře

Tento cvik je velmi jednoduchý a při správném provedení slibuje úlevu během jediné minuty. Cvik provádějte pomalu, vyhněte se zbytečně prudkým pohybům. Připravte si velkou osušku nebo tenčí deku a srolujte ji do válečku. Váleček položte na podlahu a lehněte si na zem na záda tak, abyste měli váleček pod krkem. Ruce i nohy mějte natažené a snažte se uvolnit. 

cviky na bolest krku iZdroj fotografie: Freepik
Bolest krku vyřešíte jednoduchým cvičením

Pomalu otáčejte hlavu vpravo i vlevo, netlačte nic přes bolest. Krk však může křupat. Do jedné minuty se vám uleví a bolesti krční páteře by měly výrazně polevit. Pokud nemáte možnost si lehnout, můžete vyzkoušet i jednoduchý cvik ve stoje či v sedě, který jsme vám na JakZdravě nedávno doporučovali. Nejste-li schopni cvičit, zkuste dát šanci alespoň akupresurním masážím, o kterých jsme již na našem webu také psali.

Svaly na krku je vhodné posílit

Pokud vás bolest za krkem trápí častěji, doporučují odborníci z MedicalNewsToday pravidelně, ideálně alespoň 3x týdně, provádět cviky, které svaly na krku posílí a budou tak schopny odolat vyšší zátěži. Všechny cviky můžete provádět ve stoje, první tři i vsedě na židli, držte rovná záda, ruce mějte podél těla a chodidla na podlaze. I v sedě na židli i ve stoje si pohlídejte, aby byla hlava rovně.

Bolest za krkem a krční páteře? Naše babičky dobře věděly, jak po domácku dosáhnout okamžité úlevy

1. Otáčení krku

Jemně otáčejte hlavou doprava, dokud neucítíte lehké protažení. Někdo dostane bradu až nad rameno, jiný maximálně do úhlu 45 stupňů. Naslouchejte tedy svému tělu a pamatujte, že vás cvičení nemá bolet. Je také důležité, abyste měli bradu rovnoběžně se zemí, tedy ji nepředkláněli ani nezakláněli. Vydržte tak 2 až 3 sekundy. Poté totéž zopakujte na levou stranu. Tuto sekvenci opakujte 5krát.

2. Úklony hlavy 

Pomalu sklánějte hlavu dolů tak, jako byste se chtěli bradou dotknout hrudníku. Opět jděte jen tak daleko, jak je vám to příjemné, a dokud neucítíte jemné protažení. V této poloze vydržte 5 sekund. Pohlídejte si, aby pohyb vycházel pouze z oblasti krku a nepředkláněli jste se. Cvik opakujte 5krát.

3. Kroužky rameny

Postavte se rovně, ruce držte v bok a hlavu i v tomto případě držte rovně. Zvedněte ramena, posuňte je dopředu, pak dolů a dozadu – jako byste jimi kreslili kruhy. Dbejte na to, aby byl pohyb plynulý a pomalý. Nakreslete rameny 8 kroužků a poté udělejte dalších 8 na opačnou stranu.

Co pomáhá při bolestech za krkem nejvíce vám?

Diskuze Vstoupit do diskuze
58 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články