Některé léčivé účinky pelyňku jsou až zázračné. Využívejte však jeho sílu opatrně, dokáže i ublížit

Pelyněk pravý je bylina s velmi výrazným aromatem a hořkou chutí. Léčivé účinky jsou mu připisovány už po staletí, nesmíte to s ním ale přehánět.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Pelyněk pravý byl v historii považován za magickou bylinu. Lidé ho v různých formách využívali pro léčbu mnoha onemocnění, především zánětů a bolestí. Kerry Boyle, která studovala integrativní medicínu a akupunkturu, popisuje jeho léčivé účinky. Současně ale upozorňuje na obsaženou sloučeninu thujon, která výrazně stimuluje mozek a v nadměrném množství působí toxicky až smrtelně.

Potravinářské použití

Již od 18. století byl pelyněk využíván pro přípravu alkoholického nápoje absint. V roce 1915 byl však pro údajné halucinogenní účinky zakázán. To nebylo nikdy dokázáno a v EU byla koncem 20. století jeho výroba opět povolena, avšak s podmínkou maximální obsažené hladiny thujonu.

Léčba střevních parazitů a poruch trávení

Různé formy pelyňku se využívají v léčbě při napadení střev tasemnicí, roupy, škrkavkami nebo motolicemi. Tento účinek je přisuzován omráčení parazitů, stimulaci trávicího traktu, zlepšení průtoku krve v trávicím traktu a následným postupným vytlačováním parazitů z těla. Zásluhou stimulace vylučování trávicích šťáv podporuje pelyněk i trávení a chuť k jídlu.

Lék proti bolesti a zánětům

Pelyněk zmírňuje bolest. Dle výzkumu, kterého se účastnili lidé s osteoartrózou, 3 % pelyňková mast sice toto onemocnění nevyléčila, ale významně u nich snížila bolesti a zlepšil se jim tak životní komfort. Při zkoumání protizánětlivých vlastností pelyňku u Crohnovy choroby, chronickém zánětu sliznice trávicího traktu, byly také znatelné výsledky. U mnoha pacientů došlo při užívání pelyňku k remisi tohoto onemocnění. Celkově je pelyněk považován za silně protizánětlivý.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Antibakteriální a antioxidační vlastnosti

Pelyněk vykazuje antibakteriální účinky, pro které může být využíván v léčbě mnoha infekcí. Některé sloučeniny obsažené v pelyňku jsou silnými antioxidanty, bojovníky proti volným radikálům. Antioxidanty chrání buňky před poškozením, a tím mohou zmírňovat onkologická onemocnění nebo Alzheimerovu chorobu.

Nežádoucí účinky pelyňku

Oproti významným léčivým účinkům může mít pelyněk ve vysokých dávkách i vážné nežádoucí účinky. Může za to již zmíněný thujon, který ve velkém množství způsobuje zažívací potíže, nevolnost, zvracení, až záchvaty a křeče. V nadměrném množství je dokonce toxický až smrtelný. Při běžném krátkodobém užívání v čaji, olejích, tinkturách nebo mastích jsou ale tak vážné nežádoucí účinky nepravděpodobné.

Jaké množství pelyňku je bezpečné?

Co se týče thujonu, v EU je považováno za bezpečné jeho použití jako aromatu 0,5 mg na 1 kg tělesné hmotnosti. U lihovin je to dokonce 35 mg na 1 kg. Samotný thujon je ale v potravinách zcela zakázaný. Pro pelyněk jako bylinu, pelyňkový čaj nebo výtažky neexistují žádné pokyny pro dávkování, není to regulováno žádnou institucí. Při běžném krátkodobém použití pelyňku jako léku v jakékoliv formě nehrozí riziko nežádoucích účinků, neužívejte ho však déle než 4 týdny v kuse.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pozor, samotnou rostlinu a esenciální olej z pelyňku nikdy neaplikujte přímo na kůži. Pro tyto účely používejte pelyněk pouze ve formě vyrobených krémů a mastí, kde je výrazně zředěný.

Kdy pelyněk vůbec neužívat?

Vzhledem ke svým stimulujícím a současně i některým nežádoucím účinkům se nesmí pelyněk užívat v těhotenství, při kojení a u dětí. Dále by ho neměli užívat lidé trpící epilepsií, srdečními a ledvinovými onemocněními a lidé alergičtí a citliví na rostliny čeledi hvězdicovitých, kam patří například sedmikráska nebo heřmánek.

Zdroj: MedicalNewsToday, Healthline, Drugs

S čím by mohl pelyněk pomoci vám?

Diskuze Vstoupit do diskuze
139 lidí právě čte
Autor článku

Aneta Plchová

Zobrazit další články