Vysoký cholesterol můžete mít, aniž byste měli nějaké potíže či příznaky. Doporučuje se proto nechat si alespoň jednou ročně hladinu cholesterolu zkontrolovat.
Vysokým cholesterolem trpí mnoho lidí, podle odhadů má jeho zvýšenou hladinu až 70 % Čechů. Mnozí z nich o tom ani nevědí. Jak vysvětluje internistka Megan Soliman, MD, vysoká hladina cholesterolu nebolí, můžete jí trpět i dlouhodobě, a to aniž byste měli nějaké potíže či příznaky. Obvyklými viníky, kteří cholesterol zvyšují, jsou nezdravá strava a sedavý styl života. Příčin však může být i více.
Cholesterol
Cholesterol je druh lipidu. Je to voskovitá látka podobná tuku, kterou přirozeně produkují játra. Je důležitý pro tvorbu buněčných membrán, některých hormonů a vitamínu D. Cholesterol není ve vodě rozpustný, takže nemůže sám cestovat krví. Aby játra pomohla cholesterol přenášet, produkují lipoproteiny. Lipoproteiny jsou částice z tuku a bílkovin. Přenášejí cholesterol a triglyceridy, další typ lipidů, krevním oběhem. Dvě hlavní formy lipoproteinů jsou lipoproteiny s nízkou hustotou (LDL) a lipoproteiny s vysokou hustotou (HDL).
LDL cholesterol je veškerý cholesterol přenášený lipoproteiny o nízké hustotě. Pokud vaše krev obsahuje příliš mnoho LDL cholesterolu, může vám být diagnostikována vysoká hladina cholesterolu. Bez léčby může vysoká hladina cholesterolu vést k mnoha zdravotním problémům, včetně srdečního infarktu a mrtvice. Vysoká hladina cholesterolu zpočátku jen zřídkakdy vyvolává příznaky. Proto je důležité nechat si hladinu cholesterolu pravidelně kontrolovat.
Příčiny vysokého cholesterolu
Pokud jde o vysoký cholesterol a faktory, které k němu nejčastěji vedou, na prvních příčkách stojí nadváha, nedostatek pohybu a nevyvážená strava. Svou roli hraje samozřejmě i dědičnost. Existují však i jiné, ne tak očividné důvody, které mohou vést ke zvýšení hladiny cholesterolu.
Problémy se štítnou žlázou
Hormony štítné žlázy se podílejí na regulaci metabolismu v těle. Při snížené funkci štítné žlázy (hypotyreóza) hladiny cholesterolu obvykle stoupají.
Léky
Například antikoncepční pilulky, kortikosteroidy, antikonvulziva a antivirotika, některá diuretika a beta-blokátory mohou u některých jedinců hladinu cholesterolu zvýšit.
Menopauza u žen
Menopauza je období, kdy také může dojít ke zvýšení hladiny cholesterolu. Je to způsobeno tím, že jeho koncentrace závisí na množství pohlavních hormonů v těle. Snížení hladiny estrogenu během menopauzy tedy vyvolává zvýšení hladiny cholesterolu.
Inzulínová rezistence
Tento stav často předchází diabetu. Inzulínová rezistence může být také důvodem přírůstku hmotnosti a zvětšení obvodu pasu. Snížení citlivosti tkání na inzulín je doprovázeno současným porušením metabolismu tuků a zvýšením cholesterolu v krvi.
Chronický stres
Často podceňujeme dopad stresu na zdraví, ale je to právě stres, který často způsobuje mnoho nemocí. Chronický stres ovlivňuje také hladinu cholesterolu: a čím delší je stresové období, tím delší bude účinek adrenalinu a působení kortizolu. Tyto hormony stimulují produkci glukózy a cholesterolu. Dalšími rizikovými faktory jsou nedostatečný noční spánek a nedostatek fyzické aktivity.
Je důležité si uvědomit, že zvýšená hladina cholesterolu se nijak konkrétně neprojevuje a není možné si jí všimnout bez absolvování zvláštních testů. Současně se jeho koncentrace může zvýšit i u těch lidí, kteří mají zcela zdravý životní styl. Doporučuje se proto nechat si alespoň jednou ročně hladinu cholesterolu zkontrolovat.