Noční můra každého pacienta s diabetem – polyneuropatie. V čem spočívá její nebezpečí a jak ji spolehlivě poznat?

Diabetická polyneuropatie je závažná porucha, která může potkat každého pacienta s diabetem. Její dopady na vaše tělo mohou být fatální.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Diabetes je celosvětově nejrozšířenější endokrinní onemocnění. Odhaduje se, že na světě trpí jeho různě závažnou formou přibližně neuvěřitelných 400 milionů lidí. Pokud není nemoc kontrolována, mohou se objevit závažné komplikace – jednou z nejčastějších a medicínsky i společensky nejvýznamnějších je podle Carmelly Wint diabetická polyneuropatie, která postihuje především chodidla, prsty, paty a holeně. Může vést k jejich amputaci. Níže jsme pro vás sepsali vše, co byste o této závažné poruše měli vědět. 

Diabetická polyneuropatie 

Diabetická polyneuropatie může být způsobena dvěma patogenetickými mechanismy. První souvisí s tím, že se v důsledku vysoké hladiny glukózy začnou uvolňovat toxické rozpadové látky, na které je citlivý myelin periferních nervů (zejména těch u nohou). V důsledku toho pak postupně dochází ke ztenčování myelinové pochvy, což vede k zánětlivě-degenerativním a dystrofickým změnám, jež vedou k poruše nervového vedení a charakteristickým klinickým projevům.

Druhý mechanismus vzniku diabetické polyneuropatie souvisí s tzv. periferní vaskulární angiopatií, která má za následek nedostatečnou perfuzi krve přes arterioly. V důsledku těchto procesů vznikají na chodidlech degenerativní, dystrofické, ischemické a v krajních fázích nekrotické změny (gangrenózní vředy). V tomto případě však dochází většinou bohužel k amputaci jednotlivých prstů postižených nemocí, plosky nohy nebo celé dolní končetiny.

Příznaky polyneuropatie

Klinický obraz diabetické polyneuropatie je velmi zákeřný. Problémem je, že pacienti připisují zpočátku veškeré příznaky jiným příčinám a faktorům, což je bohužel také nejčastější důvod, proč nakonec nepřistoupí ke správnému terapeutickému přístupu. Jakmile se polyneuropatie jednou rozvine, je poměrně obtížné na ni reagovat standardními terapeutickými postupy – často totiž vyžaduje radikální chirurgické metody. Mezi nejčastější příznaky tohoto problému patří: 

iZdroj fotografie: Depositphotos
  • Poruchy citlivosti chodidel a dolních končetin, zejména však chodidel a plosek: Pacienti si často stěžují, že mají pocity, jakoby chodili „bosýma nohama po písku, nebo šlapali v blátě“.
  • Občasné nebo trvalé znecitlivění chodidel: Necitlivost je charakteristická zejména v noci a po probuzení. 
  • Ztuhlost svalstva dolních končetin, a to jedné nebo obou současně: Jedná se o takzvané svalové křeče, které jsou schopny probudit nemocné i z nočního spánku, protože jsou obzvláště nesnesitelné. 
  • Potíže s rozlišováním teploty v dané oblasti: Tento příznak se objevuje v pokročilejších stádiích, a to zejména při prováděný hygienických procedur. 
  • Ztráta vnímání bolesti, doteku a tlaku: V pokročilejším stádiu této poruchy může také docházet ke ztrátě citu v nohou
  • Problémy s chůzí: Pacient postrádá opěrný bod. 
  • Celková svalová slabost, která se ke konci dne stupňuje

Odborníci doporučují pro prevenci tohoto problému udržovat konstantní hladinu glukózy a pravidelně ji sledovat. Vždy je nutné se poradit se svým praktickým lékařem, pokud pacient začíná pociťovat některé změny v dolních končetinách, a to i v případě, jestliže nejsou nijak zvláště výrazné. 

Jaké zkušenosti máte s tímto problémem vy?

Zdroj: HealthLine
Diskuze Vstoupit do diskuze
56 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články