V 21. století jsou lidé zvyklí sedět více, než tomu bylo dříve. Jaký to má vliv na naši páteř a jak si ji udržet zdravou?
Naše páteř je jednou z nejdůležitějších částí našeho těla. Její délka u dospělého člověka činí asi 35 % výšky. V průběhu života však může dojít k jejímu zakřivení, čemuž se říká skolióza, což je označení pro vybočení páteře do stran. Ovlivňuje ji nejvíce nerovnoměrná zátěž, sedavý životní styl a kompletní zanedbání zdravého držení těla. Naštěstí se s trendem zdravějšího životního stylu se o svou páteř zajímá čím dál více lidí.
Postupem času páteř slábne
Pokud se podíváte na dospělého člověka ve zralých letech, jeho výška a držení těla budou diametrálně jiné než u osob starších. To je způsobeno svaly, které se časem stávají ochablými a jejich tkáně nejsou dostatečně nasycené. V důsledku toho se chrupavka mezi obratli stává velmi křehkou. Navíc tzv. usazená páteř snižuje postupem času naši výšku. Páteř je totiž uzpůsobena k tomu, aby ustála velká zatížení a činila aktivní pohyby. V 21. století však u lidí převažuje sedavý životní styl.
Cviky pro zdravější páteř
Uvolnění do rotace – Cvik je velmi jednoduchý a může být i příjemný. Začněte vleže na zádech s pokrčenými dolními končetinami. Chodidla dejte na šířku pánve a obě pokrčené nohy pomalu, ale plynule pokládejte střídavě z jedné strany na druhou. Cvik je třeba dělat opatrně a pokud se nebudete moci dotknout koleny země, tak se o to ani silou nepokoušejte.
Poloviční most – Tento cvik je jedním z nejjednodušších, protože se provádí vleže a jediné, co musíte udělat, je vytáhnout hýždě co nejvíce nahoru. Nechte si ruce na zemi a bradu opřete o hrudník, nohy pokrčte v kolenou a nadzvedněte se. Budete cítit především tenzi v hýždích. Mimo úlevy od páteře také protahujete břišní svaly.
Kočičí uvolnění do velblouda – Úplně základním cvikem na páteř je jednoduché vyhrbení a následné prohýbání. Abyste to udělali nejúčinnějším způsobem, klekněte si na všechny čtyři. Kolena mějte na úrovni kyčle a dlaně na úrovni ramen. Pořádně se vyhrbte, můžete se snažit i zatáhnout břicho, a hlavu nechte směrem dolů. Poté se plynule prohybujte dolů a to opakujte pomalým tempem několikrát.