10 rostlin, které čistí plíce, zabraňují bronchitidě a astmatu. Babky kořenářky doporučují mimo jiné i lékořici nebo oregano

Byliny proti nachlazení jsou skvělou alternativou volně prodejných léků. Mnohé z nich vám pomohou i při jiných onemocněních dýchacího ústrojí, jako je astma či zánět průdušek.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Mezi nejčastější onemocnění dýchacích cest patří nachlazení, astma a bronchitida. Obvykle se léčí volně prodejnými nebo předepsanými léky, ale existuje mnoho bylin, které lze použít k účinnému zotavení z nemoci přirozenou cestou. Odborník na výživu, profesor na texaské univerzitě Grant Tinsley, Ph.D. tvrdí, že stravou lze omezit výskyt mnoha zdravotních obtíží. Dodává, že některé specifické živiny a potraviny jsou obzvláště prospěšné pro funkci plic. Níže uvedené byliny proti nachlazení vám tak mohou ulevit i od jiných dýchacích obtíží. 

1. Lékořice

Lékořice má antibakteriální účinky, uvolňuje hrdlo, čímž usnadňuje dýchání, a pomáhá posilovat imunitní systém v boji proti virům a bakteriím. Kromě toho má příznivé účinky i na nervový, kardiovaskulární a trávicí systém a napomáhá hubnutí.

iZdroj fotografie: Depositphotos

2. Červená řepa 

Zářivě zbarvený kořen a zelené listy červené řepy obsahují látky, které optimalizují funkci plic. Červená řepa a její listy jsou bohaté na dusičnany, které prokazatelně příznivě ovlivňují funkci plic. Dusičnany pomáhají uvolňovat cévy, snižovat krevní tlak a optimalizovat příjem kyslíku.

3. Tymián

Tymián ničí bakterie a viry a zároveň čistí plíce. Je hojně doporučován při bolestech v krku a dýchacích obtížích. Má schopnost zvyšovat imunitu, a tím před onemocněním do jisté míry i chrání. Mimo to zlepšuje náladu, vyživuje a rozjasňuje pleť a prospívá srdci.

4. Oregano

Má prokazatelně protizánětlivé a protiinfekční účinky a je bohatý na vitamíny a fenoly, které pomáhají posilovat imunitní systém. Díky kyselině rozmanýnové a thymolu má také silné antioxidační účinky.

5. Máta peprná

Obsahuje mentol, který pomáhá uvolnit dýchací cesty a zmírnit příznaky nachlazení. Při nachlazení z ní můžete buď udělat čaj nebo ji i inhalovat. Máta také podporuje přirozenou obranyschopnost organismu a imunitní systém. Doporučuje se též v případě potíží se spánkem.

6. Rýmovník

Rýmovník je velmi nenáročná bylinka, kterou si můžete pěstovat bez problémů celoročně doma v květináči. Doporučuje se mít jej v místnosti, kde spíte a v případě potíží použít jeho aromatické listy. Můžete vdechovat jeho silice rozmělněním listu mezi prsty, sníst listy syrové či si z nich připravit čaj.

iZdroj fotografie: Depositphotos

7. Eukalyptus

Má antibakteriální účinky, je bohatý na antioxidanty a dokáže snadno bojovat proti zánětům dýchacích cest a astmatu. Můžete použít i eukalyptový esenciální olej buď do aromalampy v ložnici nebo přidat několik kapek do koupele.

8. Šalvěj

Používá se především v čínské medicíně a je známo, že zmírňuje plicní onemocnění a pomáhá tělu bojovat s patogeny. Má totiž výrazné protizánětlivé, antioxidační, fungicidní a baktericidní účinky.

9. Hřebíček

Hřebíček má schopnost zmírňovat příznaky astmatu. Působí také jako analgetikum, odbourává tedy bolest. Směs citronu a hřebíčku se osvědčila také při bolestech zubů, infekcích močových cest a revmatismu.

10. Kořen marshmallow

Proskurník lékařský nebo též lidově zvaný marshmallow působí proti kašli, zmírňuje podráždění průdušek a usnadňuje dýchání. Má skvělé účinky i proti vředům a ekzémům.

Jaké byliny proti nachlazení používáte vy?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
145 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články