Při bolesti zad, kyčlí a kolen pomůže kroužení kotníkem nebo chůze po špičkách. Důvěřujte 4 cvičením, všechno souvisí se vším

Bolestí zad trpí většina populace. Možná jste ale ani netušili, že proti ní nemusíte bojovat jen léky či bylinkami, ale také například cvičením chodidel a kotníků.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Kdo nikdy netrpěl bolestmi v zádech nebo bolestí kloubů, dá se o něm říct, že je to šťastný člověk. Velké množství lidí se s nějakou bolestí pohybového aparátu potýká. Na vině je většinou přetěžování a nezdravý způsob života. Lékař Steven Carl Levin, MD je odborníkem na léčbu bolesti. Ve své praxi se setkává s pacienty s artritidou i bolestmi zad. Kromě léků je možné tyto potíže eliminovat také vhodným cvičením.

Když vás bolí v zádech nebo klouby

Při bolesti se většinou snažíme najít co nejdříve úlevu. Tu poskytují analgetika. Jenže jejich užívání není trvalým řešením, protože většinou neléčí, jen potlačují bolest. Je proto dobré se naučit bolesti předcházet. U bolestí kloubů nebo zad k tomu pomohou i cviky, které tělo protáhnout, zlepší hybnost a zpevní svaly.

1) Kruhová rotace kotníku

Kotníky jsou poměrně důležitou částí nohy. Mají-li omezenou hybnost, je dost možné, že do zad, kolen i kyčlí pak hůře proudí krev, což se pochopitelně odrazí na jejich zdraví. Ulevit od bolestí pomůže kruhový pohyb kotníky. Tím získají větší flexibilitu.

2) Cvik s pásem

I tento cvik je zaměřený na práci kotníků. Sedněte si pohodlně na gymnastickou podložku, nohy natáhněte před sebe. Po ruce byste měli mít nějaký delší pás, třeba od županu, kterým omotáte chodidla a konce vezmete do dlaní. Pak je třeba chodidla ohýbat směrem dozadu proti tlaku pásku. V pozici je třeba vydržet alespoň 10 sekund.

iZdroj fotografie: Pixabay
Bolest v zádech zaútočí obvykle tehdy, kdy to nejméně potřebujete

3) Cvičení s tužkou

Poměrně jednoduchý je cvik s tužkou. Zacvičit si ho můžete prakticky kdekoliv – doma i v zaměstnání. Stačí se bosky postavit, na podlahu dát tužku a tu zvednout pomocí prstů. V pozici vydržte asi 3 sekundy. Cvičit můžete tak dlouho, až cítíte, že se vaše tělo postupně uvolňuje a mizí bolest v kloubech i zádech.

4) Chůze po špičkách

Během tohoto cviku si zahrajete na baletku, která chodí po špičkách. Vy k tomu ale nebudete mít její speciální botky, můžete zůstat v ponožkách, případně být bosky. Chůze po špičkách uvolňuje svaly a vazy na nohách, což může snížit bolest v jiné části těla.

Jakým způsobem vy bojujete proti bolestem v zádech?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
130 lidí právě čte
Autor článku

Jana Fojtíková

Zobrazit další články