Uspěchaná doba zaměřená na úspěch a výkon vyvíjí neustálý tlak téměř na každého člověka. Když už pohár odolnosti vůči stresu přeteče, objeví se fyzické problémy a nemoci.
Stres je normální reakcí těla na vnější ohrožení. Má za úkol aktivovat adrenalin a připravit vás na útok nebo útěk. Pokud stres trvá krátkodobě, je užitečný. Jestliže ale trvá dlouho a stává se chronickým, projeví se negativně na vašem zdraví. Doktor psychologie Timothy J. Legg se spolu s ostatními lékaři shoduje, že chronický stres je zodpovědný za vznik některých onemocnění.
Za co všechno může stres
Trpíte-li přemírou stresu, zkuste si nastavit zdravé hranice a více odpočívat. Někdy je těžké se od všech starostí oprostit, proto si zvolte takovou relaxační metodu, na kterou se budete muset hodně soustředit, aby vás dokázala dostatečně rozptýlit. Když to nepomáhá, rozhodně se vyplatí navštívit psychologa nebo psychoterapeuta. Nyní se podívejte, kterými příznaky a chorobami vaše tělo volá o pomoc, když už přemíra tlaku dosáhla hranice udržitelnosti. Toto jsou nejčastější projevy.
Kožní onemocnění
Lupénka, akné a další kožní onemocnění mají svůj původ v hlavě. Podle lékařů existuje souvislost mezi stavem kůže a duševní pohodou. Kromě podpory dermatologa a mastí vyhledejte při těchto problémech i psychoterapeuta nebo psychologa. Jistě vás navede správným směrem a společně najdete řešení vašich potíží.
Kolísání hmotnosti a poruchy trávení
Problémy s váhou jsou dány kolísáním hormonů, které se vyplavují při stresu. Za přibírání na váze může kortizol, za hubnutí zvýšená hladina adrenalinu. Poruchy trávení jsou při stresu běžné. Jen si vzpomeňte, nebylo vám někdy před zkouškami nevolno?
Časté nachlazení
Jste často nemocní? To je způsobeno zvýšenou hladinou kortizolu během stresové reakce. Za normálních okolností má kortizol v těle protizánětlivý účinek. Pokud je jeho zvýšená hladina dlouhodobá, tělo přestává být ke kortizolu citlivé, vznikají časté záněty různě v těle a snižuje se odolnost vůči běžnému nachlazení.
Potíže se soustředěním
Neschopnost se plně soustředit na sebe při dlouhodobé zátěži nenechá dlouho čekat. Připadá vám, že se soustředíte hůř než dříve? Pak je čas zvolnit, odpočinout si. Jedině tak budete schopni plnit své úkoly a povinnosti. Schopnost koncentrace souvisí mimo jiné s dostatečným množstvím kvalitního spánku. Ale o tom dále.
Vypadávání vlasů
Nadměrná ztráta vlasů nemusí nutně ukazovat na stres, ale na hormonální změny nebo na nedostatek vitamínů. Pokud vám nepomáhají doplňky stravy a vitamíny, hledejte příčinu ve stresu. Poradit se můžete u dermatologa nebo psychologa.
Časté bolení hlavy
Bolesti hlavy mají mnoho příčin. Špatná poloha při spánku, nachlazení, vysoký nebo nízký tlak, hormonální změny, ale také je to projev, kdy toho máte takzvaně nad hlavu. Časté bolesti hlavy bývají jednou z prvních známek přepracování. Chcete sáhnout po ibuprofenu a jet dál? Plácněte se přes prsty a běžte si odpočinout.
Nízké libido
To je výsledek dlouhodobé únavy, která se projeví také emoční vyčerpaností. Však po celém dni plném povinností máte náladu se tak akorát svalit do postele. Sami. Když jsou plně zaměstnaní oba partneři, moc často se ani nesejdou. To vede k častým třenicím a hádkám, které jsou naprosto zbytečné. Řešení je jednoduché. Běžte odpočívat společně. Že nemáte čas? Tak si ho udělejte.
Problémy se spánkem
Poruchy spánku neberte na lehkou váhu. Spánek je pro tělo nepostradatelný. Jestliže se kvalitně nevyspíte, budete unavení, nesoustředění a v ještě větším stresu. Dostanete se do začarovaného kruhu, protože stres a vyčerpání zhorší výhled na sladký spánek o to víc. Při poruchách spánku navštivte odborníka. On vám zcela jistě pomůže a bude pro vás mít pochopení.
Kardiovaskulární onemocnění
Srdečně-cévní onemocnění jsou takovou smutnou cílovou čárou dlouhodobého stresu. Na srdce jsou po celý život kladeny vysoké nároky, ať už vás potkávají situace dobré nebo špatné. Jisté je, že ty špatné situaci zhoršují a zadělávají vám na kardiovaskulární onemocnění. Nebojte se řešit své problémy včas s odborníkem, než bude příliš pozdě.