Pokud jde o spánek, lidské tělo je evolučně stavěné na pravidelnost. Na rozdíl od šelem, které chodí spát poté, co se nažerou, jsou lidé typicky denní tvorové s pravidelným spánkovým režimem.
Respektive tak tomu bylo po desetitisíce let, současný trend pravidelnosti a zdravému spánkovému režimu příliš nepřeje. Umělé elektrické osvětlení smazalo rozdíl mezi dnem a nocí a řada lidí se přistihne, že poslední díl oblíbeného seriálu vypíná až ve tři ráno. Dnes vám prozradíme, jak na zdravý spánek.
Nastavte si režim
Dospělý člověk potřebuje nejméně 6 hodin spánku každý den. Optimálně byste se měli dostat někam na 7 až 8 hodin spánku denně v závislosti na vašich individuálních potřebách. Ty zjistíte snadno – vypněte si o víkendu alarm a zkoumejte, po kolika hodinách spánku se sami od sebe probudíte. Tomu pak přizpůsobte večerku ve všední dny tak, abyste měli dostatek spánku.
Večerka podle budíčku
Potřebujete vstávat každý všední den v půl sedmé ráno? A z pokusu z předchozího odstavce víte, že potřebujete zhruba sedm hodin spánku? Pak je to jasné, v posteli musíte být nejpozději v půl dvanácté. V té době už je ale čas spát – musí být zhasnuto, ticho a klid, abyste mohli bez starostí usnout.
Kniha před spaním
Mobilní telefony i počítače vydávají světlo, které potlačuje ospalost, a tak byste se jejich využívání bezprostředně před spaním měli vyvarovat. Televize je na tom podobně a ani poslech není před spaním to pravé ořechové. Zkuste si dát na noční stolek knihu a půlhodinky před spaním si čtěte. Čtení vás uklidní a příjemně unaví, navíc snižuje tepovou frekvenci. Usínat se vám pak bude snáze.
Kvalitu vašeho spánku také pozitivně ovlivní, pokud budete:
- Vstávat na první zazvonění budíku – opakované posouvání budíku o pět minut vás nespasí
- Udržovat pravidelný rytmus i o víkendu
- Pít poslední kávu nebo čas ve 4 odpoledne
- Naposledy jíst nejpozději v 8 večer, respektive alespoň 3 hodiny před spaním