Historie zeleného čaje se datuje do období přibližně 3 000 let př. n. l., kdy byl objeven v Číně a rozšířili jej mniši, kteří jej v oblasti dnešní Indie a Japonska konzumovali pro jeho léčivé účinky a také jako prostředek pro meditaci.
Na rozdíl od dalších druhů čajů je zelený čaj nejméně zpracovaný, a proto si uchovává největší množství zdraví prospěšných látek, jako jsou například
- antioxidanty
- kofein
- fenolické sloučeniny, a
- katechiny.
Zelený čaj má řadu léčivých účinků, z nichž si představíme ty nejvýznamnější.
Zelený čaj jako prostředek proti některým nádorovým onemocněním
Z aktivních látek obsažených v zeleném čaji jsou to antioxidanty, které z něj dělají pomocníka v boji proti některým druhům rakoviny. Tyto látky jsou totiž schopny zachytit škodlivé volné radikály, které poškozují buňky a také strukturu DNA.
Poměrně dobré výsledky byly zaznamenány například v případě rakoviny plic, kdy byli zkoumání kuřáci. U nich postačí již alespoň tři šálky denně, aby se snížilo riziko vzniku tohoto typu rakoviny.
Pokud jde o rakovinu tlustého střeva, která je nejčastější diagnózou mezi nádorovými onemocněními, i zde byl prokázán příznivý vliv pravidelné konzumace zeleného čaje na snížení rizika vzniku tohoto onemocnění.
Zelený čaj jako prostředek při redukci hmotnosti
Nadváhou nebo dokonce obezitou trpí v současnosti asi třetina obyvatel světa, a proto se tomuto problému již dlouho věnuje zvýšená pozornost. Bylo zjištěno, že zelený čaj skutečně pomáhá redukovat hmotnost a také problematický vnitřní břišní tuk.
Zajímavé je, že zelený čaj snižuje také chuť k jídlu, což proces redukce samozřejmě ulehčuje. Sám o sobě je v podstatě bez kalorií a je tak možno jej bez obav konzumovat denně. A protože ruku v ruce s redukcí hmotnosti by mělo jít také postupné zvyšování fyzické aktivity, nelze přehlédnout další významný přínos zeleného čaje, kterým je snižování únavy při i po sportovním výkonu sportovců. To má dále opět vliv na zlepšení výkonu a rozvoj fyzické aktivity.