Hojivý pomocník propolis: Zacelí rány, umí i zahnat zánět

Staří Egypťané propolis používali k balzamování mumií. Také jeho léčivé účinky jsou známé už po tisíce let a i dnes má v lékařství obrovský potenciál.

i Zdroj fotografie: Darsie / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Propolis je lepkavý, zelenohnědý produkt, který si včely vyrábí pro stavbu úlů. Léčivé vlastnosti propolisu využívali lidé napříč historií. Používal se pro léčbu abscesů, k léčbě ran i nádorů, při infekci a podpoře hojení. Dietetička Jerlyn Jones říká, že i dnes se jedná o jedno z nejsilnějších přírodních antibiotik a protizánětlivých přírodních produktů.

Čím je propolis tak úžasný?

Vědci v propolisu objevili více než 500 sloučenin. Většinou se jedná o formy polyfenolů, antioxidantů, které chrání tělo před poškozením a chronickými nemocemi. Kromě toho propolis obsahuje další léčivé látky, jako jsou vitamíny A, C a E a minerály, především draslík a hořčík. Tím jsou dány jeho antibakteriální, antivirové, protiplísňové, antioxidační a protizánětlivé účinky. V praxi to znamená, že najde víc než mnoho využití.

Hojení ran

Protizánětlivé a antimikrobiální účinky propolisu využijete při hojení ran, především takových, jako jsou popáleniny. Propolis pomáhá stimulovat tvorbu kolagenu v kůži, čímž podporuje hojení ran. Navíc odstraňuje z rány případné infekce, které by hojení jinak komplikovaly.

Opary a genitální herpes

Urychlení doby hojení využijete také při léčbě oparů na rtech i genitáliích. Jen si dejte pozor, aby mast obsahovala alespoň 3 % propolisu. Propolis vám pomůže snížit projevy oparu i množství viru v těle, což by mohlo pomoci v prevenci vzniku dalších oparů.

Dvě misky, jedna s propolisem a druhá s medem iZdroj fotografie: Freepik

Infekce v ústní dutině

Propolis můžete zkusit využít také pro léčbu ústních infekcí a infekcí v krku, dokonce pozitivně ovlivňuje zubní kaz. Antibakteriální a protizánětlivé účinky mohou pomáhat při péči o ústní dutinu. Není náhoda, že se do některých pastilek propolis přidává.

Propolis a rakovina

Podle jedné studie může propolis zabraňovat množení rakovinných buněk a snižovat pravděpodobnost, že se buňky rakovinnými stanou. Propolis také pomáhá při léčbě vedlejších účinků u chemoterapie a radioterapie. Vědci se výzkumem dále zabývají a domnívají se, že by se propolis mohl stát doplňkovou terapií při léčbě rakoviny.

Je užívání propolisu bezpečné?

Vědeckých důkazů, které by dokázaly stoprocentně říct, že jsou propolisové produkty bezpečné a bez vedlejších účinků, není dostatek. Obezřetnost se doporučuje osobám alergickým na med nebo včelí žihadlo. Tam je větší pravděpodobnost, že se rozvine alergická reakce také na propolis. Pozor si dejte na dlouhodobé užívání, alergická reakce se časem může objevit i u osob s nulovou alergickou anamnézou. Než se rozhodnete propolis použít, zkuste se poradit s lékařem.

Kde sehnat propolis?

Propolis můžete zakoupit v lékárnách nebo prodejnách se zdravou výživou. Koupit si ho můžete ve formě krémů, mastí i jako součást pleťových vod. Dále se dá užívat ve formě tablet, tekutého extraktu a kapslí. Nebo si vyrobte propolisovou tinkturu.

Jaké jsou vaše zkušenosti s léčivými účinky propolisu?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
82 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články