Domácí propolisová tinktura: Přírodní všelék, který zahojí vše od malých ranek přes odřeniny až po odolné opary

Včely nevyrábí jen med, ale také sloučeninu nazývanou propolis. Je z mízy jehličnatých a stálezelených stromů a včelího vosku.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Propolis je zelenohnědý lepkavý produkt z mízy, výboji včel a včelího vosku. Používaný je po tisíciletí. Již starověcí Řekové ho používali k léčbě abscesů. Další starověké civilizace ho používali na rána a nádory, aby bojovali s infekcí nebo pomáhali procesu hojení. Egypťané s propolisem balzamovali mumie. Jeho složení se může lišit podle oblasti, kde vznikl. Debra Rose Wilson, Ph.D., MSN, R.N., IBCLC, AHN-BC, CHT prozradila jeho největší zdravotní plusy.

Léčivé sloučeniny v propolisu

V propolisu je více než 300 sloučenin. Většina z nich jsou polyfenoly, tedy antioxidanty bojující s nemocemi a poškozením v těle. Konkrétně jde o flavonoidy se v rostlinách vyrábějí jako forma ochrany. Předpokládá se, že propolis má antibakteriální, antivirové, protiplísňové a protizánětlivé vlastnosti. Vědecký výzkum je však omezený, z toho důvodu si vědci nejsou přesně jistí, proč je propolis tak prospěšný.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Je však jisté, že propolis obsahuje sloučeninu zvanou pinocembrin, falovonoid, který působí jako antimykotikum. Tyto protizánětlivé a antimikrobiální vlastnosti činí propolis užitečným při hojení ran. Jedna z provedených studií dokonce zjistila, že propolis může pomoci lidem, kteří měli traumatické popáleniny. Právě tato látka jim pomůže k rychlejšímu uzdravení a růstu nových buněk. Výzkum také zjistil, že lokální propolisový alkoholový extrakt byl účinnější než steroidní krém při snižování mastocytů v chirurgických ránách.

Opary a herpes? Pomůže propolis

Masti, které obsahují propolis mohou urychlit dobu hojení a snížit příznaky oparů i genitálního herpes. Stačí jen topický propolis aplikovat třikrát denně. Podle vědců propolisový krém snižuje množství herpes viru v těle člověka a chrání i před případnými budoucími opary. Podle jedné ze studií hraje propolis roli také při léčbě některých druhů rakoviny. Brání totiž množení rakovinných buněk a blokuje cesty a tím brání rakovinným buňkám před vzájemnou signalizací.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Podle studie by tak mohl být propolis doplňkovou terapií rakoviny. Nemohl by však být jedinou léčbou. Jiná studie zjistila, že užívání čínského propolisu by mohlo být užitečnou doplňkovou terapií při léčbě rakoviny prsu kvůli jeho protinádorovým účinkům na buňky rakoviny prsu. Bohužel však zatím není dostatek důkazů, které by určily, zda jsou propolisové produkty bezpečné. Jisté je, že není vhodné pro osoby, které mají alergii na med nebo včely.

Využíváte doma propolis?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
138 lidí právě čte
Autor článku

Robin Dostál

Zobrazit další články