Pomocník cibule: Má antibakteriální vlastnosti a ochrání před kardiovaskulárními nemocemi

Cibule není jen vhodným chuťovým doplňkem mnoha jídel, její přínosy pro zdraví člověka jsou více než obdivuhodné. Získejte pro sebe maximum její pravidelnou konzumací.

i Zdroj fotografie: Peachyeung316 / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Cibule je velmi výživná potravina a nabízí hned několik zdravotních výhod, jako je například podpora zdraví srdce a ochrana před kardiovaskulárními nemocemi, lepší kontrola hladiny cukru v krvi a zvýšení hustoty kostí. Abyste z ní však mohli vytěžit maximum, je podle lékařky Amy Richter důležité konzumovat ji pravidelně – tímto způsobem si navíc zajistíte dostatečný přísun mnoha vitamínů a minerálů, které obecně prospívají zdraví těla. Kromě toho ji lze velmi snadno zařadit do jídelníčku, a proto by v tom vašem určitě neměla chybět. 

1) Prospívá zdraví srdce

Cibule obsahuje řadu užitečných antioxidantů a sloučenin, které bojují proti zánětům a snižují hladinu triglyceridů a cholesterolu, což jsou všechno faktory přispívající ke vzniku srdečních onemocnění, jako je infarkt myokardu nebo mozková mrtvice. Právě tyto živiny totiž disponují silnými protizánětlivými vlastnostmi, které ničí oxidační buňky a chrání cévy před poškozením. Stejně tak její pravidelná konzumace pomáhat snižovat vysoký krevní tlak a chránit oběhový systém před vznikem krevních sraženin.

2) Zabraňuje oxidaci v těle 

Pravidelná konzumace cibule taktéž pomáhá zabraňovat oxidaci v těle, což je proces, který vede k poškození buněk a přispívá k nemocem, jako je rakovina, cukrovka 2. typu a výše uvedené srdeční choroby. To vše opět díky obsahu účinných antioxidantů – ve skutečnosti jich tato zelenina obsahuje až 17 druhů, a to zejména červené druhy. Ta totiž navíc obsahuje antokyany, rostlinná barviva ze skupiny flavonoidů, která zabraňují předčasnému stárnutí a podporují obranyschopnost imunitního systému.

3) Pomáhá kontrolovat hladinu cukru v krvi

Cibule díky svým složkám pomáhá kontrolovat hladinu cukru v krvi, což by mohlo mít význam zejména pro osoby trpící cukrovkou 2. typu nebo prediabetem. Její pravidelná konzumace totiž výrazně snižuje její nárůst a stejně tak i hladiny triglyceridů a cholesterolu, které přispívají ke vzniku kardiovaskulárních onemocnění. Těmito účinky disponuje především díky obsahu kvercetinu, který má navíc pozitivní vliv na buňky tenkého střeva, slinivky břišní, kosterního svalstva, tukové tkáně a játra. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

4) Antibakteriální vlastnosti

Cibule obsahuje složky, které dokáží bojovat proti nebezpečným bakteriím, jako jsou Escherichia coli, Pseudomonas aeruginosa, Staphylococcus aureus a Bacillus cereus. Ty mohou často vést k nepříjemným kožním onemocněním a příznakům, jako je podráždění kůže nebo vyrážka. Stejně tak tato účinná zelenina inhibuje růst bakterie Vibrio cholerae, která je v mnoha částech světa velkým zdravotním problémem.

5) Zvyšuje hustotu kostí

Konzumace cibule je prospěšná také pro zdraví kostí, a to zejména proto, že zvyšuje jejich hustotu a chrání je před potenciálním poškození nebo zlomeninami. Abyste však mohli zaznamenat změny, je důležité přidat ji do svého každodenního jídelníčku – není totiž natolik silná jako například mléčné výrobky nebo doplňky stravy s obsahem vápníku. Dále je také důležité poznamenat, že tato zelenina snižuje oxidační stres, zvyšuje hladinu antioxidantů v těle a snižuje úbytek kostní hmoty, což může zabránit rozvoji osteoporózy. 

Jak často jíte cibuli vy?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
109 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články