Tahini je velmi oblíbená potravina, která kromě kulinářského využití nabízí také řadu užitečných zdravotních přínosů. Stačí ji přidat do jídelníčku.
Tahini je lahodná potravina, která si díky své jedinečné chuti získala oblibu téměř v každé kuchyni světa. Jedná se o pastu vyráběnou z pražených a mletých sezamových semínek, díky čemuž disponuje podle SaVanna Shoemaker kromě kulinářského využití také mnoha zdravotními přínosy, jako je například snížení rizika vzniku závažných onemocnění a schopnost ničit bakterie. Kromě toho jí lze velmi snadno přidat do jídelníčku – nejčastěji se přidává do humusu, ovšem použít ji můžete v mnoha pokrmech.
1) Vitamín F a vitamín B1
Tahini se vyrábí ze sezamových semen, díky čemuž obsahuje vysoké množství vitamínu B1 a vitamínu F. Hlavní funkcí vitamínu B1 je udržovat dobrou funkci nervového systému a stimulovat srdce a svaly, přičemž se jedná o živinu nezbytnou pro rozklad sacharidů, cukrů a škrobů v lidském těle a normalizaci tvorby žaludeční kyseliny. Vitamín F je zase stavebním materiálem buněčné membrány a mezi jeho hlavní účinky patří:
- snižuje riziko vzniku krevních sraženin
- reguluje tvorbu cholesterolu v krvi
- snižuje krevní tlak
- rozšiřuje cévy
- zvyšuje účinky hormonu inzulínu
- pomáhá lépe spalovat kalorie
- má protizánětlivé účinky
- snižuje artritidu
- podporuje funkci mozku
- snižuje stres a úzkost
Je také vhodné poznamenat, že nedostatek těchto vitamínů je často spojován s kožními problémy, větší náchylností k infekcím, artritidou, neplodností a náchylností ke stresu a emočním problémům.
2) Obsahuje řadu antioxidantů
Tahini obsahuje antioxidanty zvané lignany, které pomáhají předcházet poškození volnými radikály v těle a pomáhají snižovat riziko vzniku nebezpečných onemocnění, jako je například srdeční infarkt nebo mozková mrtvice. Obzvláště vysoký obsah tvoří účinná sloučenina zvaná lignan sezamin, která dokonce pomáhá snižovat riziko vzniku rakoviny a chránit játra před potenciálními problémy. Bohužel je však nutné poznamenat, že k potvrzení těchto účinků je zapotřebí provést další studie a výzkumy.
3) Snižuje riziko vzniku některých onemocnění
Pravidelná konzumace tahini může potenciálně snížit riziko některých onemocnění, jako je například cukrovka 2. typu a srdeční choroby – stejně tak však může snižovat rizikové faktory těchto nemocí, jako je vysoká hladina cholesterolu a triglyceridů v krvi. Za těmito účinky stojí vysoký obsah mononenasycených tuků, které jsou mimo jiné spojovány s řadou dalších užitečných zdravotních přínosů, jako je například snadnější hubnutí a podpora kognitivních funkcí, včetně paměti, koncentrace a duševní pohody.
4) Antibakteriální účinky
Tahini také díky svému obsahu užitečných antioxidantů disponuje silnými antibakteriálními vlastnostmi – v některých zemích střední Evropy a Blízkého východu je proto často používána jako domácí lék na rány na nohou spojované s diabetem 2. typu. Její konzumace by vás proto mohla ochránit před mnoha nemocemi spojovanými s těmito problémy, jako jsou kožní infekce nebo rozvoj plísně. K potvrzení těchto informací však vědci vyžadují provést další výzkumy.