Co nedělat v obrovském horku: Riziko smrti je až děsivě vysoké

Přichází období léta a to znamená i období vysokých teplot. Jsou věci, které vám jejich zvládnutí usnadní, jiné zase mohou uškodit i zvýšit riziko infarktu.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Horké dny patří k létu i dovoleným, ovšem ne každému dělají dobře. A leckdy mohou přinést i mnohé zdravotní komplikace. Úpal a úžeh není jediným problémem, může se projevit i dehydratace. Základem je dostatečný pitný režim. Záleží i na tom, co pijete. V parném létě je nejvhodnější konzumovat čistou vodu, případně neslazený zelený čaj. Nejsou vhodné slazené nápoje a vůbec nejhorší volbou jsou nápoje alkoholické, které mohou zvyšovat riziko infarktu i mrtvice.

Pitný režim jako nutnost

Voda je základ. Tvoří 50 až 70 % tělesné hmotnosti a neobejde se bez ní žádná buňka v těle. Potřebuje jí, aby mohla správně fungovat. Je zásadní pro transport kyslíku i živin do tkání a také pro udržování minerálové rovnováhy v organismu. Díky vodě se tělo zbavuje odpadních produktů prostřednictvím moči, stolice i potu. Podílí se na regulaci tělesné teploty. Pokud organismus nemá dostatek vody dochází k zácpě či vzniku ledvinových kamenů.

Vhodnou alternativou k vodě mohou být neslazené čaje. Nejčastěji doporučovaný je zelený čaj. Nese s sebou totiž mnoho benefitů. Jednou z hlavních výhod jsou jeho detoxikační účinky. Má schopnost z těla vyplavit těžké kovy i jiné chemické toxiny. Čímž pročisťuje tělo. Kromě toho bývá doporučován pro podporu hubnutí. Pomůže s depresemi i žaludečními a střevními problémy. Ke všemu obsahuje mnoho vitamínů a minerálů. Takže pokud už vody bylo dost, vyzkoušejte zelený čaj.

iZdroj fotografie: Freepik

Ne alkoholickým nápojům

Obecně se vedou debaty o tom, zda je pro zdraví vhodné dát si skleničku vína či piva každý den. Někdo tvrdí, že jsou v malé míře zdraví prospěšné, jiní to zásadně odmítají. Lékaři se přiklánějí k názoru, že pití alkoholických nápojů zvyšuje riziko srdečního infarktu či mrtvice a tím horší to je, čím jsou teploty vyšší a kdy je organismus obecně vystaven náročnějším podmínkám. A spolu s alkoholem může dojít ke kómatu či stavům, kdy cukr v krvi rychle klesá. Může docházet také k přehřátí nebo závratím.

Pozor také na ponoření do studené vody

Horké dny vybízejí ke koupeli či osvěžení ve vodě. Je to logické a nemusí se jednat o problém. Ovšem pokud je voda velice studená, může způsobit zastavení srdce, ale také se může projevit jakékoliv nemoc velice rychle, což s sebou nese i případné riziko smrti. Buďte tudíž opatrní a vždy se nejprve zamyslete, abyste později nelitovali případných následků. Zkrátka dodržujte pitný režim, vyhněte se alkoholu a opatrně na koupání v extrémně studené vodě bez tréninku.

Co pomáhá během horkých dní vám?

Zdroj: Zdravě
Diskuze Vstoupit do diskuze
138 lidí právě čte
Zobrazit další články