Výkyvy krevního tlaku jsou dány počasím a prostředím, ve kterém žijete. Vyhněte se rizikovým faktorům, které vás každý den obklopují

Existuje mnoho lidí, kteří trpí častými výkyvy krevního tlaku. Faktem však zůstává, že by mohlo jít mimo jiné o důsledky chladného či horkého počasí.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pokud je řeč o krevním tlaku, člověk může trpět jeho výkyvy zejména vlivem počasí a prostředí, ve kterém žije. Nejvíce na něj působí horko a vedro, kdy se vystavujeme mnohdy i tropickým teplotám, a tak krevní tlak výrazně klesá. Naopak je tomu během chladných dní, během nichž stoupá nad přijatelné úrovně. Podívejte se na důkladnější vysvětlení, díky němuž můžete předejít možným problémům. 

Dejte si pozor na chladné počasí

Během zimních měsíců má krevní tlak u člověka tendenci stoupat. Je to hlavně kvůli tomu, že chladnější počasí způsobuje zužování krevních cév. V tomto případě je nutné držet tlak na přijatelných hodnotách, aby krev mohla nadále protékat užšími žilami a arteriálními průchody. Výzkum z roku 2013 tak dospěl k závěru, že mezi jedinci ve středním věku je každý pokles teploty o 10 stupňů Celsia roven zvýšení systolického krevního tlaku o 1,85 a diastolického krevního tlaku o 1,18.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Vysvětlením jsou účinky, které má chladné počasí na sympatický nervový systém. Ten řídí reakce našeho těla na stresující nebo nebezpečnou situaci. Ze studie také ale vyplývá, že počasí může mít vliv na krevní tlak nepřímý. Je tomu tak například, když mají lidé během zimy tendenci být méně aktivní. Pokles každodenní aktivity je tak často doprovázen větším nárůstem hmotnosti. To může následně zvýšit riziko vysokého krevního tlaku, a to zejména u lidí, kteří vysokým tlakem trpí i celý život.  

Horké počasí je ještě horší

Oproti chladnému počasí vedra způsobují rozšíření krevních cév a další reakce, jež mohou krevní tlak snížit. Podle některých odborníků může pocení způsobené horkým počasím také vytáhnout z těla sodík a draslík. Tím se současně stimulují stresové hormony, které se poklesu tlaku vyrovnají. Zdraví a mladí lidé tak snížení tlaku díky této stimulaci nemusí ani pocítit. Problém ale nastává v případě starších jedinců.. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Právě u starších lidí a osob, které trpí srdečními onemocněními, se může snížení krevního tlaku prokázat například zamotáním hlavy. To poté indikuje další rizika, jako je možnost bolestivého pádu a dalších nepříjemností. Je tak velmi důležité dohlížet na své nejbližší v těchto obdobích a zajistit, aby byli řádně hydratovaní. Nejlepší by pro starší lidi pravděpodobně bylo při vedrech zůstat ve stínu. 

Zdroj: Livestrong

Diskuze Vstoupit do diskuze
89 lidí právě čte
Zobrazit další články