Problémy s játry mohou závažně ovlivnit vaše zdraví. Pokud na sobě rozpoznáte tyto příznaky, raději se co nejdříve poraďte se svým praktickým lékařem.
Játra jsou jedním z nejdůležitějších a zároveň největších orgánů těla. Právě díky nim může váš organismus dobře trávit potravu, filtrovat krev a například také produkovat žluč. Pokud však dojde k jejich poškození, může to mít zásadní vliv na vaše celkové zdraví – jak říká odborník Joe Soliman, tuto záležitost byste rozhodně neměli ignorovat a v případě rozpoznání příznaků problému co nejdříve kontaktovat svého lékaře. Pokud tak neuděláte, můžete se potýkat s vážnými komplikacemi, které často vyžadují transplantaci.
1) Zežloutnutí pokožky
Jedním z prvních příznaků poškození jater bývá zabarvení pokožky dožluta. To je často důsledkem toho, že orgán již nedokáže správně filtrovat nebezpečné toxiny z krve – a právě v takovém případě dochází k akumulaci těchto složek, které mohou následně způsobit žluté zabarvení pokožky a dalších částí těla. Nejprve se tyto změny projevují na nehtech a konečcích prstů, poté postihují ruce a v některých případech i oční bulvy. Jakmile na sobě tento příznak rozpoznáte, co nejdříve navštivte lékaře.
2) Změny ve stolici a moči
Stolice i moč jsou skvělým ukazatelem toho, zda je ve vašem těle všechno v pořádku. Ačkoliv nemusí být dvakrát příjemné je kontrolovat, jednou za čas byste si je měli prohlédnout, abyste se ujistili, že vám nehrozí nebezpečí. Pokud jedno nebo druhé výrazně změnilo barvu, případně konzistenci, může to být známkou poškození jater. Zpozornět byste měli zejména v momentě, kdy je moč příliš tmavá nebo pěnivá či stolic příliš světlá nebo řídká. Tehdy se rozhodně vyplatí navštívit odborníka a problém s ním konzultovat.
3) Silné nadýmání a bolesti
I samotné nadýmání může být často známkou toho, že je s vašimi játry něco v nepořádku nebo došlo k jejich poškození. Pokud totiž orgán selhává, začne zadržovat přílišné množství vody, což se následně projevuje nafouklým břichem. Pozor byste měli dát zejména v případě, pokud pociťujete silné bolesti nebo vyrážející křeče v oblasti tohoto orgánu. To je přímou známkou toho, že může být poškozen nebo jej napadlo nebezpečné onemocnění. V každém případě je proto vhodné kontaktovat odborníka.
4) Reflux kyseliny nebo zvracení
Pokud na sobě zpozorujete, že se vám často vrací žaludeční kyselina do jícnu nebo musíte neustále zvracet, se vší pravděpodobností je problém právě ve vašich játrech. To bývá často důsledkem toho, že orgán nedokáže čistit tělo od toxinů, které zůstávají ve střevech a vytváří plyny – ty poté tlačí na žaludeční šťávy a nutí je vrátit se zpět do jícnu, což vede ke špatnému trávení a také refluxu. Mezi další příznaky nebezpečného poškození nebo onemocnění jater patří:
- chronická únava
- letargie
- úzkost a deprese
- bolesti hlavy
- chronické bolesti svalů a kloubů
- akné a jiné kožní problémy
- průjem, zácpa
- hormonální nerovnováha
Důležitá je především prevence
Nejlepší léčbou při onemocnění jater je samozřejmě prevence, takže pokud se chcete ochránit před nebezpečnými dopady tohoto problému, dbejte na tato doporučení:
- Vždy se ujistěte, že pijete dostatek tekutin.
- Vyhýbejte se zpracovaným potravinám, které často obsahují příliš mnoho sodíku a dalších toxických látek, a nahraďte je celými produkty.
- Vylučte ze stravy zpracované oleje s nadměrným obsahem omega-6 mastných kyselin.
- Konzumujte zdravé tuky (máslo, avokádo a například také olivový nebo kokosový olej).
- Eliminujte ze stravy zpracované cukry.
- Jezte hodně vlákniny, kterou můžete získat například ze zeleniny a ovoce nebo také chia semínek.