Zvracení, potíže s chůzí a nezřetelná řeč: I tak se projevuje mrtvice

Objeví-li se u někoho náhlá změna mimiky, schopnost kontroly těla a řeči, je nezbytné okamžitě zavolat sanitku. Může jít o mrtvici.

Sanitka na silnici i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Cévní mozková příhoda, lidově mrtvice, je velmi závažná zdravotní komplikace, kdy nastal problém v krevním řečišti v mozku. Při rychlé léčbě je poměrně vysoká šance na nápravu stavu, vždy však hrozí riziko komplikací. Ty většinou spočívají v nevratném poškození, kdy bývá ovlivněna řeč, mimika či schopnost pohybu postiženého. Není-li mrtvice odhalena a léčena včas, může mít fatální následky.

Není mrtvice jako mrtvice

Lékaři rozlišují dva typy mrtvice, a to podle příčiny, která cévní mozkovou příhodu způsobila. V obou případech se jedná o změnu zásobení mozku krví, potažmo kyslíkem. Jedná se o:

  • Ischemickou cévní mozkovou příhodu: Je způsobena ucpáním tepny.
  • Hemoragickou cévní mozkovou příhodu: Je důsledkem prosakování či prasknutí cévy. 

U některých lidí může dojít i k tzv. přechodné ischemické příhodě, která způsobí pouze dočasné přerušení průtoku krve mozkem a nezpůsobuje trvalé příznaky. Mrtvice je co do nebezpečnosti stejně závažná jako infarkt, o jehož příznacích jsme na JakZdravě již také opakovaně informovali. Obě tyto závažné zdravotní komplikace totiž představují ohrožení života a do velké míry mají také shodné rizikové faktory.

Mezi typické příznaky mrtvice patří například ochrnutí půlky obličeje

Typické příznaky mrtvice jsou našim pravidelným čtenářům dobře známé, objevují se zpravidla velmi náhle a patří mezi ně:

  • slabost či ochrnutí v obličeji, paži nebo noze (obvykle na jedné straně těla)
  • zmatenost
  • potíže s mluvením nebo porozuměním, neschopnost zopakovat jednoduchou větu
  • problémy se zrakem, koordinací pohybů a chůzí
příznaky mrtvice iZdroj fotografie: Piqsels
Mezi příznaky mrtvice patří například ochrnutí půlky obličeje

Lékařka Dr. Payal Kohli, M.D. dodává, že u některých lidí se mohou objevit také silné bolesti hlavy, závratě, dvojité vidění, ospalost a nevolnost nebo zvracení. Ve všech těchto případech je nezbytný okamžitý převoz do nemocnice (v žádném případě ale neřiďte sami) a rychlá léčba. Čím dříve je postiženému poskytnuta odborná péče, tím větší je šance, že se nebude potýkat s doživotními následky.

I mrtvice o sobě může dát vědět předem

Přesto, že cévní mozková příhoda obvykle vzniká skutečně velmi náhle, někdy se stává, že se jisté příznaky objevují již předem. Jedná se například o necitlivost či brnění končetin, obzvláště po ránu, lehčí závratě a točení hlavy či drobné potíže s řečí. I v takovém případě se nechte co nejdříve vyšetřit, může se jednat i o jiný problém, ale v případě mrtvice skutečně platí pravidlo, čím dřívější léčba, tím menší riziko komplikací.

Tichá mozková mrtvice

8 nepříjemných způsobů, kterým tělo dává najevo příchod mrtvice

Riziko mrtvice zvyšuje hlavně kouření, špatná strava a nedostatek pohybu

I když se mrtvice i infarkt nejčastěji spojují se staršími osobami, postihnout mohou i mladého člověka. Jistou roli totiž hraje i genetika a případná onemocnění. Obrovský vliv má však životní styl. Pokud kouříte, nesportujete a jíte hlavně nezdravou stravu, je riziko cévních onemocnění mnohonásobně vyšší než u člověka, který si hlídá cholesterol, konzumuje hodně ovoce a zeleniny a pravidelně sportuje. 

Trpíte-li vysokým krevním tlakem, zvýšenou hladinou cholesterolu či diabetem, snažte se o co nejlepší kompenzaci onemocnění a řešte tyto nemoci včas. Můžete vyzkoušet i některé lidové recepty na snížení cholesterolu, které s vámi na JakZdravě pravidelně sdílíme.

Pokud jste někdy tento problém řešili, jak jste mrtvici poznali?

Diskuze Vstoupit do diskuze
93 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články