8 nepříjemných způsobů, kterým tělo dává najevo příchod mrtvice

Existuje mnoho různých příznaků mrtvice. Všechny se neobjevují najednou, mohou i nemusí probíhat současně. Těchto osm varovných signálů vám pomůže mrtvici odhalit.

Tichá mozková mrtvice i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Mrtvicí se označuje mozkový infarkt a mozkové krvácení. Nejčastěji vzniká mozková mrtvice v důsledku krevní sraženiny, která zneprůchodní (částečně nebo úplně) některou mozkovou tepnu. Příznaky samotné mrtvice se dostavují náhle, ale mnoho lidí cítí, že se v jejich těle něco děje ještě dlouho před tím, než přijde samotná mozková příhoda. Naučte se i vy rozeznat varovné signály. Třeba zachráníte život.

1. Vysoký krevní tlak

Vysoký krevní tlak je symptom, který je neviditelný okem a často není ani cítit. Přitom je to největší rizikový faktor pro mozkový infarkt. Vysoký tlak poškozuje malé krevní cévy v mozku, způsobuje jejich zúžení, prasknutí nebo prosakování. Proto je důležité pravidelně svůj krevní tlak sledovat, v případě jeho zvýšení vyhledat lékaře a podstoupit adekvátní léčbu.

2. Ztuhlý krk

Krvácení drobných cévek v mozku může způsobit pocit ztuhlého krku. Poznáte ho tak, že se nebudete moci dotknout bradou hrudníku. Také vás bude trápit prudká bolest hlavy. Znamená to, že je nejvyšší čas vyhledat lékaře.

3. Zvadlá noha

Výsledkem mrtvice nebo poškození nervu, který přechází od kolena až po chodidlo, může být pokles chodidla, jeho slabost nebo paralýza. Poznáte to podle toho, že přední část chodidla bude jako zvadlá a nepůjde vám zvednout.

4. Neustálá bolest hlavy

Není častějšího příznaku, než je bolest hlavy. Pokud hlava rozbolí z ničeho nic bez jasné příčiny, je důvod zpozornět. Nečekaná, neustupující a prudká bolest hlavy může být příznakem mrtvice.

Mladý muž držící se za hlavu, trpící strašlivou bolestí hlavy iZdroj fotografie: Freepik

5. Paralýza na jedné straně těla

Tento příznak se často vyskytuje v noci nebo večer před spaním. I mírné ochrnutí jedné strany těla, které způsobuje necitlivost chodidel a nohou nebo nesrozumitelnou řeč je signál, že nemáte s vyhledáním lékařské pomoci otálet.

6. Poruchy zraku

Přicházející mrtvice se může projevovat na jednom nebo obou očích náhlými poruchami zraku.

7. Bolest ramene

Někteří lidé (není jich ale většina) popisovali před nástupem mozkové příhody silnou bolest ramene.

8. Extrémní únava

Tento příznak se může objevit hodiny před samotnou mrtvicí. Lidé stále spí a v některých případech se mohou ocitnout dokonce v bezvědomí.

Starý muž ležící pod dekou iZdroj fotografie: Freepik

Rychlý test k odhalení mrtvice

FAST test odhalí, zda má člověk mozkovou příhodu.

F = tvář (face) : Je jedna strana obličeje povislá?

A = paže (arms) : Může postižený zvednout obě ruce nad hlavu nebo je jedna paže slabá?

S = řeč (speak) : Je řeč nezřetelná nebo matoucí?

T = čas (time) : Čas rozhoduje. Okamžitě volejte záchranku.

Chraňte se před mrtvicí včas. Nezanedbávejte prevenci a pravidelný pohyb. Stačí pár minut chůze denně.

S jakými příznaky mrtvice jste se už setkali?

Zdroj: Zdravě
Diskuze Vstoupit do diskuze
142 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články