Pokud vás pravidelně trápí bolesti kloubů nebo problémy s pohybem, raději buďte na pozoru. Mohlo by se totiž jednat o příznaky nebezpečné dny.
Dna je nepříjemné onemocnění, které vzniká v důsledku nadměrné hladiny kyseliny močové v krvi. Problém často doprovází pravidelné záchvaty, které mohu být bolestivé a zahrnovat pocit pálení nebo ztuhlost a otok postiženého kloubu. Příznaků však může podle lékaře Graham Rogers způsobovat mnohem více, a jakmile je rozpoznáte, měli byste se raději co nejrychleji poradit s odborníkem. V případě pozdní léčby totiž může mít onemocnění intenzivnější dopady na vaše zdraví a způsobit trvalé poškození vašeho těla.
Příznaky akutní a chronické dny
Mezi první příznaky dny patří především zarudnutí, otok a bolest, ke které může docházet i během noci – to znamená, že vás může probudit a narušit tak váš odpočinek. V takovém případě může být i lehký dotyk postiženého místa naprosto nesnesitelný a také je pro pacienty často obtížné se pohybovat nebo ohýbat. Tyto známky se však obvykle vyskytují pouze v jednom kloubu, zpravidla jím bývá palec u nohy (objevit se však mohou kdekoli po těle). Obecně se příznaky objevují náhle a po dobu jednoho až deseti dnů.
Pokud dojde k rozvoji chronické dny, mohou se výše uvedené záchvaty začít opakovat pravidelněji, což může způsobit trvalejší poškození kloubů – zejména co se týče jejich pohyblivosti. Je proto důležité, abyste onemocnění v každém případě začali řešit co nejrychleji se svým praktickým lékařem, který vám doporučí, co dělat dále. Ačkoliv onemocnění nejčastěji postihuje palec u nohy, často se podle webu MayoClinic může rozvinout i v kotnících, kolenou, prstech, loktech, zápěstí, a dokonce také na nártech.
Rizikové faktory dny
Pokud se chcete před dnou ochránit, měli byste brát na vědomí její rizikové faktory a snažit se jim za každou cenu vyhýbat – přestože některé z nich neovlivníte, například věk, pohlaví nebo genetické predispozice, většinu ostatních můžete regulovat a výrazně tím snížit riziko. Onemocnění vzniká v důsledku nadměrných hladin kyseliny močové v krvi, což nejčastěji způsobuje následující:
- Strava: Nadměrná konzumace červeného masa, mořských plodů a nápojů slazených ovocným cukrem či alkoholických drinků zvyšuje hladinu kyseliny močové a zároveň podporuje vznik dny.
- Hmotnost: Pokud máte nadváhu, vaše tělo produkuje více kyseliny močové a ledviny musí vynaložit více úsilí na její odstranění.
- Zdravotní podmínky: Některé nemoci a stavy, jako je zejména vysoký krevní tlak, cukrovka nebo obezita, zvyšují riziko rozvoje dny.
- Určité léky: Zejména léky ke kontrole hypertenze mohou zvýšit hladinu kyseliny močové.
- Rodinná anamnéza: Pokud máte v rodině někoho, kdo má dnu, je pravděpodobné, že se s onemocněním budete potýkat i vy.
- Věk a pohlaví: Dna se vyskytuje častěji u mužů. Je to dáno tím, že ženy mívají nižší hladiny kyseliny močové (to však pouze v období před menopauzou).
K rozvoji onemocnění může také přispět nedávná operace nebo trauma, a to jak co se týče akutní, tak i chronické dny. Je také důležité omezit konzumaci potravin s vysokým obsahem purinů (chemické sloučeniny v potravě produkující kyselinu močovou), které taktéž k jejímu rozvoji přispívají. Jedná se zejména o slaninu, těžké maso, zvířecí orgány, ryby, fazole, alkoholické nápoje, hrášek a další. Můžete také vyzkoušet tyto 3 způsoby pro odstranění nadbytku kyseliny močové v těle, o kterých jsme již dříve psali na webu JakZdravě.