Některé příznaky se nevyplatí podceňovat. V případě těchto tří jde doslova o minuty a lékaře byste tak měli vyhledat okamžitě. V opačném případě mohou být následky fatální.
Mnoho závažných onemocnění má poměrně nenápadné příznaky, pokud je však podceníte, mohou vás stát zdraví, nebo dokonce i život. To platí též pro plicní embolii, která je nejčastěji způsobena krevní sraženinou. Pokud u sebe nebo někoho blízkého zpozorujete níže zmíněné příznaky, vyhledejte okamžitě lékařskou pomoc.
Pokud se krevní sraženina dostane do plic, může vás ohrozit na životě
O krevních sraženinách a jejich obecných příznacích jste na JakZdravě mohli číst již několikrát. Jejich hlavní nebezpečí spočívá v tom, že pokud se sraženina dostane do mozku, srdce či plic, může velmi rychle způsobit život ohrožující stav. V mozku mrtvici, v srdci infarkt a v případě plic plicní embolii. Příznaky infarktu i mrtvice jsou poměrně dobře známé i široké veřejnosti, i na JakZdravě jsme je popisovali již mnohokrát, příznaky embolie však tak známé nejsou.
Je to škoda, protože stejně jako například u infarktu, i v případě plicní embolie je zásadní rozpoznat příznaky včas a vyhledat lékařskou pomoc. Rychlá léčba totiž výrazně snižuje riziko úmrtí. Věnujte proto následujícím příznakům pozornost a jednejte co nejrychleji.
Příznaky plicní embolie se mohou značně lišit
Jak vysvětlují lékaři z MayoClinic, příznaky a jejich závažnost závisejí hned na několika faktorech, například velikosti krevní sraženiny i zdravotním stavu postižené osoby. Pokud je zasažena velká část plic, a navíc trpíte srdečním či plicním onemocněním, budou vaše příznaky s nejvyšší pravděpodobností závažnější, než pokud jste zcela zdraví a krevní sraženina je poměrně malá.
Nejčastější příznaky, které upozorňují na nutnost lékařské péče, jsou obvykle tyto tři:
- Náhlá dušnost: Dušnost, která se objeví zničeho nic, vyskytuje se i v klidu a při fyzické aktivitě se ještě zhoršuje je nejčastějším příznakem plicní embolie.
- Bolest na hrudi: Obvykle se jedná o ostrou bolest, která je při hlubokém nádechu, kašli či předklonu výraznější. Můžete mít dokonce pocit, že máte infarkt.
- Mdloby, pocit na omdlení: Je to způsobeno náhlým poklesem krevního tlaku či srdeční frekvence.
Kromě těchto tří příznaků se mohou objevit i další symptomy, jako například:
- kašel (můžete i vykašlávat krev)
- závratě a/nebo točení hlavy
- náhlé a nadměrné pocení
- rychlý nebo nepravidelný srdeční tep, bušení srdce
- horečka
- bolest nebo otok nohou (indikuje hlubokou žilní trombózu, která je nečastější příčinou plicní embolie)
- cyanóza (lepkavá nebo zbarvená kůže)
Plicní embolie může způsobit řadu komplikací
Odborníci z pennsylvánské univerzity na webu PennMedicine upozorňují, že plicní embolii opravdu není radno podceňovat, protože může rychle způsobit hned celou řadu komplikací. Patří mezi ně zejména:
- Srdeční arytmie a nepravidelný srdeční rytmus.
- Pleurální výpotek (nahromadění tekutiny v pohrudnici).
- Plicní hypertenze.
- Plicní infarkt (odumírání plicní tkáně).
- Zástava srdce.
Riziko plicní embolie zvyšuje dlouhé sezení i některá onemocnění
Jak jsme již zmínili, plicní embolie je často důsledkem hluboké žilní trombózy, ta obvykle vzniká po dlouhém setrvání v jedné poloze, například sezení či stání. Někdy ji však mohou způsobit i vzduchové bublinky či nádorové onemocnění. Mezi rizikové faktory tak logicky patří rakovina, dále také srdeční onemocnění, náchylnost ke vzniku krevních sraženin či jejich výskyt v rodině a dlouhodobé užívání hormonální antikoncepce.
Plicní embolie může vzniknout také po porodu či operaci. Po závažných úrazech, zlomeninách či popáleninách, a také srdečním infarktu či mozkové mrtvici.