Pokud na sobě rozpoznáte tyto příznaky, raději se co nejrychleji poraďte se svým lékařem. Pravděpodobně se jedná o přítomnost krevní sraženiny.
Krevní sraženina je velmi nebezpečný problém, který může postihnout naprosto každého člověka. Pokud se totiž objeví v jedné z vašich žil a sama se opětovně nerozpustí, může mít podle odbornice E. Mimi Arquilla až život ohrožující následky. Je proto velmi důležité, abyste před nimi byli vždy na pozoru, a v případě rozpoznání jakýchkoli příznaků raději co nejdříve kontaktovali svého lékaře. V některých případech se může sraženina také dostat do plic nebo do srdce, kde by se mohla zaseknout a zabránit průtoku krve.
Krevní sraženina má různé příznaky
Krevní sraženiny mohu mít různé příznaky v závislosti na tom, kde se objevily. Pozor, že někdy se dokonce nemusí dlouhou dobu projevit a problémy vyjdou najevo až v momentě, kdy vážně poškodí váš organismus. Nejčastějším místem, kde se krevní sraženiny vyskytují, je dolní část nohy. Pokud dojde k jejímu výskytu právě v této části těla, můžete začít pociťovat otok, bolest, hřejivý pocit a načervenalé zbarvení. Intenzita příznaků často závisí také na tom, jak velká sraženina je. V každém případě je však nutný rychlý zákrok.
Ačkoli se krevní sraženiny mohou objevit kdekoli v těle, největší riziko představují, pokud se vyskytnou v srdci. Tehdy totiž mohou přerušit kritický průtok krve a vést k infarktu nebo srdečnímu selhání. Pokud se vám takový problém stane, můžete se podle serveru WebMD potýkat s příznaky, jako je zejména bolest na hrudi, točení hlavy, dušnost, bolest v paži, krku, zádech nebo čelisti, časté pocení (zejména v noci), nevolnost nebo pálení žáhy a velmi rychlý tep. V tomto případě je obzvláště nutné okamžité přivolání záchranné služby.
Příznaky krevní sraženiny v břiše a mozku
Krevní sraženiny, které se vyvíjí v břiše, mohou ovlivnit různé orgány a způsobit tak rozdílné příznaky. Mezi ty nejčastější z nich patří zejména silná bolest břicha, nevolnost, zvracení, krvavá stolice, průjem, nadýmání nebo otok v břiše a hromadění břišní tekutiny. Pokud se poté objeví krevní sraženina v mozku, dochází k omezení přísunu kyslíku do mozku, což většinou vede k rozvoji mozkové mrtvice. Jedná se opět o život ohrožující stav, který je nutné řešit ihned. V opačném případě by mohl vést až ke smrti.
Pokud dojde k tomuto problému, můžete se potýkat s příznaky, jako je například ochrnutí, necitlivost nebo slabost v paži, obličeji a noze (zejména na jedné straně těla), potíže s mluvením nebo porozuměním druhým, nezřetelná řeč, zmatenost, dezorientace nebo neschopnost reagovat, náhlé změny chování, zejména zvýšená agitovanost, problémy se zrakem, potíže s chůzí, ztráta rovnováhy nebo koordinace, závrať, silná, ale náhlá bolest hlavy s neznámou příčinou, záchvaty a soustavná nevolnost nebo dokonce zvracení.
V případě, že se tyto příznaky objeví, ale poté náhle zmizí, měli byste přesto co nejrychleji vyhledat odbornou pomoc. Tehdy by se totiž mohlo jednat o známku přechodného ischemického záchvatu nebo předčasnou mrtvici. Jedná se o problémy, které vznikají v důsledku rozvoje krevní sraženiny, která však posléze sama zmizí nebo zcela neblokuje tok krve do mozku. Na webu JakZdravě jsme také psali o tom, jakým způsobem se může projevit plicní embolie. Ta vzniká v důsledku krevní sraženiny, která se dostala do plic.