Pokud vám opuchají prsty, je to možná vážnější, než si myslíte. Může to znamenat závažné onemocnění

Opuchlé prsty mohou poukazovat na nebezpečné onemocnění. Pokud se s tímto příznakem potýkáte i vy, raději se ujistěte, že je všechno v pořádku.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Lidské tělo je složitý mechanismus, který s vámi neustále komunikuje. Pokud totiž dojde k nějakému vnitřnímu poškození, může se to projevit mnoha způsoby na vašem vzhledu, a to například ve formě otoků, kožních problémů nebo také padání vlasů. Před nebezpečím vás mohou podle lékařky E. Mimi Arquilla varovat také opuchlé prsty, které často poukazují na různá onemocnění, včetně revmatoidní artritidy nebo dokonce Raynaudovy nemoci. Je proto dobré, abyste se v případě jejich rozpoznání co nejrychleji poradili s odborníkem. 

Nadměrný příjem soli

Pokud jíte příliš slaných jídel, vaše tělo si se solí nebude umět časem poradit. Často pak bývá důsledkem tohoto problému skutečnost, že se vám začnou tvořit otoky, a to i v oblasti prstů. Důvodem je především skutečnost, že sůl zadržuje tekutiny, a pokud je jí příliš, mohla by narušit rovnováhu mezi její hladinou a tekutinami v těle. Otok se v takovém případě může projevit v oblasti nohou, zejména chodidel, a zbavit se jej můžete tak, že provede určité změny ve svém jídelníčku. Pomoci vám dokáže také specialista na výživu. 

Bolí vás klouby a nic nepomáhá? Jde o signál, že vám chybí 4 životně důležité vitamíny

Kloubní problémy

Některé kloubní problémy či nesprávně nastavený jídelníček mohou postupem času vést ke zhrubnutí kloubů, ztuhlosti a také otoku. Ten se může podle serveru WebMD projevit samozřejmě i na vašich prstech a způsobit vám tak potíže. Velké nebezpečí představuje také artritida, která mimo jiné způsobuje také bodavou bolest a necitlivost. Pokud se často potýkáte s otokem kloubů, pak je možné, že trpíte právě tímto onemocněním. Pozor by si měli dávat zejména ženy, pro které je tento příznak typický více než pro mužské pohlaví. 

Raynaudova nemoc

Jedná se o nebezpečné onemocnění, které kromě otoků na prstech způsobuje také zúžení cév a tím i časté mravenčení, neustálou bolest a především chlad. Pokud byste náhodou jeho příznaky na sobě rozpoznali, bude nejlepší co nejdříve vyhledat odborníka, abyste mohli začít s léčbou. Ta většinou zahrnuje změny jídelníčku, obecně životního stylu, užívání léků a v některých případech dokonce také chirurgické operace. Příznaky této nemoci mohou být mírné a občasné, zatímco u některých pacientů velmi vážné a chronické. 

žena na posteli zabalená v dece iZdroj fotografie: Freepik
Raynaudova nemoc způsobuje neustálý chlad

Nadměrné cvičení 

Během cvičení, a to zejména v případě běhání nebo HIIT, musí vaše tělo intenzivně pumpovat krev do vašeho srdce, plic a svalů. To může nasměrovat průtok krve pryč z krevních cév v rukou a způsobit tak nevzhledný otok na prstech. V takovém případě se nejedná o nic závažného a příznak zmírníte tím, že po tréninku zůstanete hydratovaní. Pokud by však problém náhodou přetrvával, raději navštivte lékaře. Na webu JakZdravě jsme také psali o tom, že běhání může mít velmi pozitivní vliv na inteligenci jedince

21 problémů, které vám pomůže vyřešit kombinace jedlé sody a ricinového oleje – od otoků po hepatitidu

Oteklé prsty způsobené teplem

Další příčinou oteklých prstů může být také zvýšené tělesné teplo, ke kterému nejčastěji dochází při pobytu v horkém prostředí nebo po intenzivním cvičení. V tomto případě často dochází také k otoku nohou a celých rukou, a přestože se nejedná o závažný problém, neměli byste jej ignorovat. Většinou totiž může poukazovat na nerovnováhu tekutin a elektrolytů. Pokud vám tedy nepomůže příjem tekutin, raději se poraďte s odborníkem. 

Jak se před oteklými prsty chráníte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
93 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články