Pokud vás často trápí studené nohy či ruce, pak byste měli rychle zpozornět. Mohlo by se totiž jednat o známku nebezpečných zdravotních problémů.
Neustálý pocit chladu v rukou či nohou může být známkou nebezpečných onemocnění či jiných problémů, které byte nikdy neměli přehlížet. Příznak může často odkazovat například na anémii, cukrovku nebo nedostatek určitých živin v těle, které jsou potřeba pro udržení zásadních funkcí organismu. V každém případě byste jej proto podle lékařky Stacy Sampson měli řešit co nejdříve s odborníkem, který vám doporučí vhodné metody zotavení.
Anémie z nedostatku železa
Jedná se o velmi nebezpečný stav, během kterého se v těle nachází méně správně fungujících červených krvinek, než je normální. Často k němu dochází zejména v důsledku nedostatečného příjmu železa a mezi jeho běžné příznaky patří kromě únavy také neustálý chlad rukou a nohou. To především proto, že kvůli nízké hladině tohoto minerálu nedokáže krevní oběh efektivně transportovat krev bohatou na kyslík z plic do zbytku těla.
Arteriální onemocnění
Na vině může být také často arteriální onemocnění, které způsobuje zúžení tepen a snížení jejího průtoku do nohou a chodidel. To znamená, že dolní končetiny nemohou získávat dostatek krve bohaté na kyslík a zejména během zimy je tělo nedokáže dostatečně zahřát. Většina pacientů se tak neustále potýká s nepříjemnými příznaky, jako je právě chlad nohou. Na pozoru by podle serveru WebMD měli být zejména osoby starší 50 let.
Cukrovka a špatný krevní oběh
Cukrovka je obávané onemocnění, které se může závažně podepsat na lidském zdraví. Pokud vám byla diagnostikována, je možné, že se čas od času projeví právě studenýma rukama a nohama. Důvodem je především skutečnost, že v důsledku vysokých hladin cukru v krvi dochází ke snížení funkce krevního oběhu a stejně tak i k poškození nervů. To se mimo jiné může projevit také neustálým „mravenčením“ chodidel a jejich častou necitlivostí.
Raynaudův syndrom
Raynaudův syndrom je další nepříjemný stav, který způsobuje chlad a necitlivost rukou nebo nohou, a to z důvodu zúžení tepen, což brání krvi v normální cirkulaci. Během tohoto onemocnění mohou mimo jiné prsty vašich končetin také měnit svou barvu, a to především doběla, domodra nebo dočervena. Jakmile se pak váš krevní oběh dostane zpět do normálu, prsty začínají brnět, pulzovat nebo otékat. Jedná se o velmi nebezpečný problém, který byste neměli nikdy ignorovat a co nejrychleji jej konzultovat s odborníkem.
Nedostatečná funkce štítné žlázy
Nedostatečná funkce štítné žlázy je stav, kdy tento malinký orgán neprodukuje dostatek hormonů potřebných pro udržení metabolických funkcí těla. Běžně jím trpí zejména ženy starší 60 let, ovšem objevit se může u obou pohlaví a též u malých dětí. Kromě únavy, bolesti a ztuhlosti kloubů a deprese může způsobovat neustálý pocit chladu v končetinách, a to kdykoli během dne. Na webu JakZdravě jsme také psali o lidovém nápoji, který skvěle podpoří funkci štítné žlázy.