Proč spát v ponožkách: Snižují příznaky Raynaudova syndromu a pomohou s lepším usínáním

Spaní v ponožkách může mít pozitivní přínos pro vaše zdraví. Jakmile to jednou zkusíte, bude se vám usínat mnohem lépe a minou vás návaly horka.

Bílé ponožky na ženských nohou i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Spánek je nedílnou součástí života, a proto byste mu měli vždy věnovat dostatek pozornosti. Je to právě dostatečný odpočinek, který pomáhá regenerovat tělo, podporuje funkce důležitých procesů v organismu a udržuje psychiku člověka v co nejlepší formě. Pokud máte s tímto faktorem problém, pak můžete zkusit spát v ponožkách. Takový návyk nabízí podle lékařky Deborah Weatherspoon řadu zdravotních přínosů, včetně snazšího usnutí, prevence návalů horka, a dokonce i lepšího sexu. Jakmile to vyzkoušíte, už nikdy nepůjdete spát jinak. 

Ponožky vám pomohou usnout

Ačkoli se může zdát, že by nošení ponožek v posteli mohlo vést k přehřívání nohou, ve skutečnosti vám tento návyk pomůže regulovat vnitřní teploty těla a pomůže vám tak snadněji usnout. Důvodem je skutečnost, že teplota člověka během noci výrazně klesá a zahřátí končetin rozšiřuje krevní cévy, což následně pomáhá snižovat tělesnou teplotu a vysílá do mozku zprávu, že je čas jít spát. Spaní s ponožkami také pomáhá regulovat cykly zvyšování a snižování teploty v těle, což dále usnadňuje přechod do světa snů a zlepšuje odpočinek.

Snížení Raynaudových příznaků

Raynaudova choroba je nepříjemné onemocnění, které postihuje krevní cévy v kůži, a to především v rukou a nohou. Většinou se její příznaky projevují v momentě, kdy je člověku zima nebo je ve stresu a mohou zahrnovat necitlivost prstů, extrémní chlad končetin a změnu jejich barvy na bílou či modrou. A právě spaní v ponožkách je podle webu Healthline jedním ze způsobů, jak můžete zmírnit záchvaty tohoto problému na minimum a udržet své nohy v teple po celý den.  

Trápí vás návaly tepla a výkyvy nálad? Hormonální nerovnováha umí otrávit život. Jaká jsou rizika a jak ji léčit?

Prevence návalů horka

Mnoho lidí nemůže usnout z důvodu návalů horka, se kterými se potýkají přesto, že vyvětrali své místnosti a cítí velkou potřebu jít spát. Nejčastěji tímto příznakem trpí zejména ženy v menopauze, u kterých se navíc může vyskytnout také bušení srdce, náhlý pocit tepla šířícího se tělem, pocení a zčervenání obličeje. V každém případě si však můžete pomoci nošením ponožek, které pomáhají regulovat tělesnou teplotu a tím usnadňují tělu přejít do režimu spánku. Ženy se pak tímto způsobem mohou chránit i před hormonálními výkyvy. 

Bílé ponožky na ženských nohou iZdroj fotografie: Freepik
Spaní v ponožkách nabízí řadu zdravotních přínosů pro lidské zdraví

Lepší sex a větší libido 

Dalším zajímavým přínosem spaní v ponožkách je větší chuť na sex a vyšší pravděpodobnost dosáhnutí orgasmu u obou pohlaví. Tuto skutečnost potvrdila nejedna studie a důvodem bylo v téměř každém případě to, že studené nohy odrazují lidi od kompletního uvolnění, a zejména ženám znemožňují dosáhnout takového pocitu, jako v případě, kdy se cítí v teple. Přesto je však třeba poznamenat, že výzkumy jsou omezené a nelze na 100 % říci, že pokud od nynějška začnete nosit ponožky v posteli, bude pro vás dosáhnutí orgasmu jednodušší. 

Časté močení a snížené libido: Možná u vás začala menopauza

Ochrana při popraskaných patách 

Pokud vás trápí popraskané paty, suchá pokožka na nohou nebo jiné nepříjemnosti, pak se můžete obrátit na nošení ponožek během spánku. Ještě před tím, než je však nasadíte, aplikujte na chodidla vhodný hydratační krém, který vám zajistí maximální pohodlí. Zaměřte se také na volbu vhodných, nejlépe bavlněných ponožek, protože syntetické materiály by mohly vašim nohám naopak uškodit. Na webu JakZdravě jsme také již dříve psali o léčivém nálevu, který vám pomůže vyřešit téměř každý problému, týkající se vašich nohou.

Jak se osvědčilo spaní v ponožkách vám?

Diskuze Vstoupit do diskuze
50 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články