Stravujete se ve fast foodech více než často? Nebo spoléháte na polotovary, protože se vám nechce trávit moc času u plotny? Děláte chybu a ohrožujete své zdraví.
Konzumací si zaděláváte na cukrovku, mrtvici a rakovinu, ale přesto je stále a často jíte. A najdete je v mnoha produktech, které lákají svou chutí a dokonce je dáváte dětem. V Dánsku platí jejich zákaz už 20 let. O čem je řeč? O trans-mastných kyselinách, zlých tucích, které mohou za špatný cholesterol a vysokou úmrtnost na srdeční choroby.
Trans-tuky a nemoci srdce
V roce 2003 byl v Dánsku vynesen zákaz používání průmyslově vyráběných trans-mastných kyselin v potravinách. Chtělo tak ochránit své občany před srdečními chorobami a zároveň jít příkladem dalším zemím. Toto opatření bylo učiněno na základě výzkumů, které potvrdily, že konzumace trans-mastných kyselin zvyšuje hladinu LDL cholesterolu (toho špatného). Tím se každý, kdo konzumuje trans-tuky, vydává vstříc do náruče aterosklerózy, obezity, mrtvice a srdečního infarktu. Tutéž souvislost popsal i web MayoClinic.
V čem je trans-mastných kyselin nejvíce
Podle dánské analýzy vyhrál na plné čáře tvrdý margarín. Další potraviny na černé listině jsou:
- ztužené tuky jako jsou Hera, Flora a Rama
- polotovary pro přípravu jídel od koláčů po polévky z pytlíku
- samozřejmě veškerý fast food a smažená jídla
- rybí prsty
- pizza
- koláče
- dorty
- listové těsto
- wafle
- sušenky
- polevy
- levné čokolády
- chipsy
- některé cereálie
- popcorn
- omáčky
- zmrzliny
Jak upozorňuje web MedlinePlus, jedná se o průmyslově vyráběné potraviny a polotovary. Pokud si například koláče upečete doma z ověřených surovin, nemusíte mít o své zdraví velké obavy. Ačkoli stále platí, že strava by měla být pestrá a čeho je moc, toho je příliš. Pokud si nejste svým jídelníčkem úplně jistí, podívejte se na dřívější článek redakce JakZdravě, jak poznat vysoký cholesterol jen z příznaků.
Jak je to v Dánsku?
Od roku 2003 se nesmí na trhu objevit nic, co by překračovalo v obsahu trans-mastných kyselin 2 g/100 g. Výrobci dokázali tuto hodnotu snížit dokonce pod 1 g/100 g, aby mohli používat označení „bez trans-mastných kyselin“. Ačkoli některé firmy požadovaly zrušení tohoto požadavku, protože jim to kazilo a ztěžovalo obchod, je naopak žádoucí, aby příkladu Dánska následovaly další země EU. Možná, že až se v jiném článku naší redakce dozvíte, co se děje s tělem, když sníte smažené jídlo, budete se těmto pokrmům vyhýbat obloukem.