Konec kašle i hlenům: Domácí pyré vyžene z těla nachlazení a dodá tělu potřebnou sílu

Nepříjemný kašel vás může trápit i dlouho po odeznění dalších příznaků nemoci. Zbavte se jej pomocí jednoduchého přírodního sirupu.

kašel i Zdroj fotografie: iStock
                   

Zimní měsíce jsou přímo protkané nejrůznějšími respiračními nemocemi. Všudypřítomný kašel, rýma a další nepříjemné příznaky vám mohou znepříjemnit i celé týdny. Příroda má naštěstí lék i na tyto obtíže. Vyrobte si  jednoduchý domácí lék na kašel a nachlazení a dejte kašli vale. 

Med i mrkev posílí imunitu a pomohou vám v boji s úporným kašlem

Mrkev i med jsou pro imunitu prospěšné a jak jsme již na JakZdravě opakovaně zmiňovali, mohou pomáhat i při léčbě kašle a odstraňování hlenu, obzvláště med má při léčbě kašle obdobné výsledky jako léky z lékárny. Med má navíc přirozené antibakteriální vlastnosti, které mohou pomoci v boji proti bakteriím a infekcím. Jak také zdůrazňuje nutriční specialistka Marie Lorraine Johnson MS, RD, med má i protizánětlivé účinky a pomáhá  uklidnit podrážděné hrdlo.

Mrkev je zase skvělým zdrojem beta-karotenu, který se v těle mění na vitamín A. Nutriční expertka Cynthia Sass, MPH, RD vysvětluje, že vitamín A je důležitý pro správnou funkci imunitního systému. Mrkev obsahuje také antioxidanty, které mohou chránit buňky před poškozením volnými radikály a chrání tak tělo před nebezpečnými  chronickými nemocemi.

mrkev, ženská ústa ukusují mrkev iZdroj fotografie: Pixabay
Mrkev posiluje imunitní systém

Domácí lék na kašel a nachlazení

K výrobě domácího sirupu na kašel budete potřebovat ½ kg mrkve, 3-4 polévkové lžíce bio medu a vodu. Mrkev oloupejte, nakrájejte a uvařte doměkka. Mrkev sceďte a vodu si schovejte. Mrkev rozmixujte a přidejte ji spolu s medem do scezené vody. Důkladně promíchejte a sirup je hotový. Uchovávejte jej v chladničce. Konzumujte 3-4 polévkové lžíce denně. 

lék na kašel

Suchý, vlhký, či dávivý: Typ kašle prozradí skryté onemocnění. Málokdo ví, že s ním mají co dočinění i střeva

Při léčbě kašle nezapomeňte na důležitost tekutin

Při léčbě kašle a odstraňování přebytečných hlenů je také důležité pít dostatek tekutin a udržovat vlhkost v místnosti. Nejlepší je pít vodu a čaje a ke zvlhčení vzduchu vám postačí i obyčejný namočený ručník na radiátoru, pokud nemáte zvlhčovač či difuzér. Pokud kašel přetrvává nezvykle dlouhou dobu či je doprovázen dalšími symptomy, poraďte se s lékařem. Kašel může být příznakem i vážnějších onemocnění, včetně rakoviny, jak jsme vás ostatně na JakZdravě již informovali.

Jaké další domácí léky na kašel se vám osvědčily?

Diskuze Vstoupit do diskuze
150 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články