Domácí antibiotikum: Kdo nevyzkouší zlatý med, ten se okrádá o zdraví

Zlatý med je jedním z nejsilnějších přírodních léků. Hravě si poradí s infekcemi všeho druhu, podpoří metabolismus i duševní zdraví.

kurkuma i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Med je jedním z nejstarších a nejúčinnějších lidových léků. Pomáhá hojit rány, léčit nachlazení a nepříjemný kašel. Pokud jej smícháte s kurkumou, získáte takzvaný zlatý med, který je považovaný za nejsilnější domácí antibiotikum. Zlatý med léčí množství neduhů a pomáhá předcházet mnoha onemocněním, včetně těch závažných, jako je rakovina či onemocnění ledvin.

Med prokazatelně léčí mnoho zdravotních obtíží

O pozitivních účincích medu jsme na JakZdravě psali již mnohokrát. Je nabitý antioxidanty, takže pomáhá předcházet množství chorob spojených s poškozením buněk, včetně onemocnění srdce, ledvin, jater či rakoviny. Dle vědeckých výzkumů má totiž silné antibakteriální, antivirové, protiplísňové, antidiabetické, protizánětlivé, antihypertenzní (proti vysokému tlaku) a antiarytmické účinky. Jak dodává nutriční specialistka Kim Chin, RD, med přispívá i k hojení ran a popálenin a účinně léčí kašel.

Kurkuma není jen koření

Kurkuma je jedním z nejčastěji používaných koření v indické kuchyni, dle nutriční specialistky Imashi Fernando, MS má však i mnoho zdravotních přínosů. V lidovém léčitelství se používá již po staletí k léčbě zánětů, problémů s krevním tlakem i metabolických poruch. Navíc stimuluje činnost vnitřních orgánů, především zažívacího traktu – od žaludku až po žlučník.

zlatý med iZdroj fotografie: Freepik
Zlatý med chrání před množstvím nemocí

Podle vědeckých výzkumů má skutečně velmi silné protizánětlivé účinky a díky velkému množství antioxidantů chrání tělo před nemocemi jako je rakovina, Alzheimerova choroba, artritida a onemocnění srdce. Pomáhá též v boji proti depresím, chrání zdraví mozku a podporuje zdravé stárnutí.

Zlatý med si snadno připravíte doma

Zlatý med jsme na JakZdravě zmiňovali hlavně v souvislosti s posílením imunity. Tím však výhody zlatého medu zdaleka nekončí. Zlatý med totiž kombinuje pozitivní účinky medu a kurkumy a jeho konzumací tak získáte silný protizánětlivý lék, který posílí nejen vaši imunitu a obranyschopnost, ale sníží také váš krevní tlak, zažívací potíže a ochrání vás před útoky bakterií, virů i plísní. Preventivně působí proti mnoha nemocem a je proto vhodné jej užívat dlouhodobě.

Med a kurkuma: Jednoduchá směs pomůže nejen při nachlazení

Smíchejte 1 kg čerstvého bio medu s 1 polévkovou lžící kurkumy. Preventivně užívejte 1 lžíci denně (ideálně ráno před snídaní), v případě respiračních onemocnění postupujte následovně:

  • První den: Každou hodinu užijte ½ polévkové lžíce.
  • Druhý den: Užívejte ½ čajové lžičky každé dvě hodiny.
  • Třetí den: Třikrát denně užijte ½ čajové lžičky.

Zlatý med můžete obohatit i skořicí

Do zlatého medu můžete přidat i další ingredience. Nejčastěji se konzumuje sice samotný, ale někteří lidé do něj přidávají ještě skořici. Skořice totiž také zlepšuje metabolismus a snižuje záněty v těle. A jak dodává doktor Michael Dansinger, MD, má pozitivní vliv na mozek i kardiovaskulární systém (snižuje krevní tlak i hladinu cholesterolu), podporuje kognitivní funkce a pomáhá při bakteriálních či kvasinkových infekcích. Jejím přidáním tak rozhodně nic nezkazíte.

K čemu dalšímu užíváte zlatý med vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
140 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články