Suchá pokožka je v zimním období naprosto běžná, často se také objevuje u starších osob aniž by měla nějakou závažnou příčinu. Může však být spojena i s vážnými nemocemi.
Suchá pokožka může být důsledkem pobytu v příliš suchém a studeném prostředí, nedostatečné hydratace, kontaktu s agresivními čistícími prostředky či užívání některých léků. Dermatoložka Reema Patel však upozorňuje, že velmi suchá kůže může být i příznakem vážnějších onemocnění, včetně psoriázy, diabetu, poruchy štítné žlázy či onemocnění jater. Je proto vhodné ji konzultovat s lékařem.
Suchá pokožka může indikovat i vážné onemocnění
Jak jsme již v úvodu zmínili, suchá pokožka může mít jak zcela banální příčiny, tak i indikovat závažná onemocnění. Patří mezi ně autoimunitní poruchy, jako je psoriáza, cukrovka či poruchy štítné žlázy, které jsme na JakZdravě již v minulosti řešili.
Dalším vážným problémem je onemocnění jater. Kůže v tomto případě připomíná tenký papír, svědí a mohou se na ní objevit i skvrny, modřiny a prosvítající žilky. Různé masti a krémy vám mohou sice poskytnout dočasnou úlevu, ale příznaky nezmizí, dokud se nevyřeší samotné jaterní problémy. Odborníci z webu MedicalNewsToday dodávají, že kromě onemocnění jater může suchá pokožka indikovat i onemocnění ledvin, HIV a další závažná onemocnění, rozhodně ji proto konzultujte s odborníkem.
Další příznaky onemocnění jater
Jak jsme již na JakZdravě zmiňovali, příznaky onemocnění jater závisí na stupni a míře onemocnění a závažnosti diagnózy. Kromě suché pokožky tak na sobě můžete zpozorovat i:
- Únavu a slabost.
- Zvýšenou citlivost a bolest břicha.
- Změny v barvě moči a stolice (moč bývá tmavší, stolice světlejší nebo šedavá).
- Žloutnutí kůže a bělma očí.
- Nadměrnou krvácivost a časté modřiny.
- Ztrátu hmotnosti a nechutenství.
- Zvýšenou náchylnost k infekcím.
Pokud se u vás tyto příznaky (nemusí se samozřejmě projevit všechny) objeví, neodkládejte návštěvu lékaře. Čím dříve dojde ke správné diagnostice a zahájí se léčba, tím větší je šance na plné uzdravení.