Pokud jste se domnívali, že jediným příznakem selhání ledvin je změna močení a otoky, vězte, že se často objevují i méně typické příznaky, které však nesmíte podcenit.
Ledviny jsou životně důležitý orgán a jejich selhání tak představuje velmi závažný zdravotní problém. Lékaři z ClevelandClinic vysvětlují, že mezi nejčastější příčiny selhání ledvin patří cukrovka, vysoký krevní tlak a akutní poškození ledvin. Hlavními příznaky jsou pak únava, nevolnost a zvracení, otoky, změny v četnosti chození na záchod a mozková mlha. Může se však projevovat mnohem širším spektrem příznaků, například dušností, zmateností a problémy se spánkem.
Příznaky selhání ledvin
Jedním z nejtypičtějších symptomů, který naznačuje potíže s ledvinami, je častější močení. Moč je však tmavá a odchází v malém množství. Lékařka Megan Soliman, MD dodává, že se často také objevují otoky nohou, únava a nevolnost. Jak jsme však na JakZdravě již vysvětlovali, selhání ledvin se může projevovat i mnoha dalšími příznaky. Patří mezi ně mimo jiné i:
- Dušnost: Je způsobena hromaděním toxinů v těle, selhávající ledviny je totiž nejsou schopny odfiltrovat. To může vést k otoku plic a tedy i dušnosti. Dušnost je zvláště výrazná při fyzické námaze, ale může se objevovat i v klidu.
- Zmatenost: Toxiny, které se hromadí v těle kvůli nefunkčním ledvinám, mohou ovlivnit i funkce mozku a vést k problémům s koncentrací, pamětí a schopností jasně uvažovat.
- Problémy se spánkem: Nespavost nebo neklidný či přerušovaný spánek mohou být také spojeny se selháním ledvin. Ke špatnému spánku přispívá i časté noční močení.
Nepodceňujte příznaky ani prevenci
Lékaři z MayoClinic zdůrazňují, že poškození ledvin může probíhat zpočátku bezpříznakově a symptomy se objevují až při vážnějším poškození. Pokud si tedy všimnete jakýchkoli příznaků selhání ledvin, je důležité je konzultovat s lékařem co nejdříve. Pokuste se také vyloučit ze svého jídelníčku potraviny, které ledvinám škodí (již jsme vás před nimi na JakZdravě varovali) a naopak zvyšte příjem vody a zdravých potravin.