Dušnost, svalové křeče, otoky nohou: Možná jde o selhání ledvin

Akutní selhání ledvin je poměrně rychlé a trvá maximálně několik dní. Nepodceňujte časné příznaky a vyhledejte včas odbornou pomoc.

i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Onemocnění ledvin (včetně jejich selhání) nemívá v prvotních fázích vůbec žádné příznaky. Pokud už se nějaké problémy objeví, jsou poměrně vágní a s možnými problémy s ledvinami si je spojí málokdo. Jak poškození postupuje, zhoršují se i příznaky a neléčené selhání ledvin může mít fatální následky. Čím dříve příznaky rozpoznáte a vyhledáte lékařskou péči, tím lépe.

Nepodceňujte zdánlivě banální problémy

Níže uvedené příznaky nemusí nutně znamenat onemocnění ledvin. Mohou mít i zcela banální příčiny, jako například počasí či běžná lehčí onemocnění. Příčiny však mohou být i naopak závažnější. Dušnost i otoky nohou mohou indikovat například přítomnost krevní sraženiny, jak už jsme ostatně na JakZdravě informovali. 

V horším případě poukazují na sníženou funkci či dokonce selhání některého z životně důležitých orgánů, v tomto případě konkrétně ledvin. Závažné potíže s ledvinami se totiž dle lékařky Megan Soliman, MD zpočátku projevují mimo jiné i následujícími obtížemi:

Dlouhodobá zácpa zabíjí ledviny. Rozpohybujte střeva stlačením akupresurního bodu a vhodnou potravou

  • Dušnost: Jedná se o jeden z raných příznaků a obvykle si jej jen málo lidí spojí s možným problémem s ledvinami.
  • Otoky končetin: Pokud nejsou otoky spojeny s vnějšími příčinami, jako je například již zmiňované horko či se zdravotním stavem, včetně těhotenství, měli byste jim věnovat zvýšenou pozornost. Obzvláště pokud jsou spojeny i s dalšími obtížemi.
  • Snížený výdej moči: Malý objem vylučované moči je jedním z mála časných příznaků onemocnění ledvin, který si lidé s tímto orgánem spojí. Pokud močíte často, ale málo, nechte se vyšetřit.

Potíže se stupňují a mohou vyústit až v kóma

Jak jsme již na JakZdravě zmiňovali, onemocnění ledvin zpočátku často nemívá vůbec žádné příznaky nebo se jedná o mírné obtíže, které jsme popisovali výše. Pokud nedojde k léčbě, přidají se později i další problémy, které se stupňují, jako například:

onemocnění ledvin-močení, žena u toalety iZdroj fotografie: iStock
Jedním z typických příznaků onemocnění ledvin je časté nucení na močení a malé množství moči
  • zapáchající a obvykle tmavá moč
  • únava a ospalost
  • přetrvávající nevolnost
  • zmatenost
  • svalové křeče (obzvláště v noci)
  • bolest nebo tlak na hrudi

Pokud ani tak nevyhledáte lékařskou pomoc, mohou se začít objevovat záchvaty a neléčené selhání ledvin pak obvykle končí kómatem. Lékaři z MayoClinic vysvětlují, že v případě pokročilého onemocnění či akutního selhání ledvin je naprosto nezbytná rychlá lékařská péče. Avšak i akutní selhání ledvin může být vratné a je možné plné uzdravení.

Na vznik a rozvoj onemocnění ledvin má vliv mnoho faktorů

Potíže s ledvinami mohou být vrozené i získané, roli hraje zdravotní stav i životní styl. Dle odborníků z HealthDirectvelký vliv zejména hypertenze, kouření a některá onemocnění (zejména diabetes a zánětlivá onemocnění ledvin). Akutní selhání ledvin může být způsobeno jak poškozením (například v důsledku onemocnění či úrazu), tak i dehydratací či některými léky (například ibuprofen, ale také velké dávky kalcia či vitamínu C). 

7 nebezpečných návyků, které pomalu, ale jistě likvidují ledviny. Pozor na pitný režim a dlouhé sezení

Je proto důležité vyhnout se rizikovým faktorům (nekuřte, snažte se o správnou kompenzaci diabetu, lečte vysoký krevní tlak), dbejte na správnou stravu a dostatečný příjem tekutin. Neužívejte léky zbytečně a nikdy nepřekračujte doporučené dávky.

Jaké příznaky upozornily na potíže s ledvinami vás?

Diskuze Vstoupit do diskuze
104 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články